Türkiye'nin ilk Dış Ticaret Araştırma Merkezi için imzalar atıldı / TEDAM, TİM-Eximbank-İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliği ile kurulacak

Dış Ticaret Araştırma Merkezi için ilk adım atıldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (Eximbank) ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğiyle kurulan "TİM-Eximbank-İstanbul Ticaret Üniversitesi Dış Ticaret Araştırma Merkezi'nin (TEDAM) protokolü imzalandı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin dış ticarette rekabet gücünü artıracak olan TEDAM için "İhracatçılar için uzun vadeli politikaları belirleyecek bir fikir üretim merkezi olacak” dedi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, "Merkezin en önemli fonksiyonu, Türkiye'nin dış ticaret analizini bilimsel anlamda yapmak” dedi.Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, "İhracatçılarımıza finansman sağlama dışında da destek vermek istediğimiz için bu projedeyiz” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş.(Eximbank) ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğiyle ülkede bir ilk olarak kurulan "TİM-Eximbank-İstanbul Ticaret Üniversitesi Dış Ticaret Araştırma Merkezi'nin (TEDAM) protokolü bugün imzalandı. Türkiye'nin dış ticarette rekabet gücünü artırmak amacıyla kurulan TEDAM, ihracat-verimlilik ilişkileri, pazar etkileşimi ve tüketim eğilimleri, finansmanın önemi, finansal parametrelerin ve diğer ekonomik faktörlerin etkileri, inovasyon, yeni teknolojiler, Ar-Ge, markalaşma dinamikleri ve küresel ticaret politikaları gibi konularda çalışmalar gerçekleştirecek.

TEDAM protokol töreninin açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, merkezin camdan bir küre değil, fikir üretim merkezi olacağını söyledi. TEDAM'ın tam anlamıyla Dış Ticaret Mükemmeliyet Merkezi olacağını vurgulayan Büyükekşi, "Uzun vadeli programlar bu merkezde belirlenecek. İhracatçıların sorunlarına yönelik saha çalışmaları yapacak olan TEDAM, detaylı analizlerle ihracatçılara ve dış ticaret politikalarına ışık tutacak” diye konuştu. Dış ticareti artırmaya odaklanan Almanya, Avusturya, Güney Kore ve Japonya başta olmak üzere pek çok ülkede bu tür merkezlerin olduğunu hatırlatan Büyükekşi, "TEDAM etkin bir düşünce kuruluşu, yani "think tank” olacak” dedi.İhracatın altyapısı bilimsel olarak hazırlanacak

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, "TEDAM için uzun süredir çalışıyoruz. Küresel rekabet için ihracatçıların neye ihtiyacı olduğunu tespit edecek ve neler yapılması gerektiği konusunda da çözümler üreteceğiz” dedi. Ekren, merkezin tespit edilen konularda düzenli raporlar yayınlayacağını da belirterek şunları söyledi:"Merkezin en önemli fonksiyonu, Türkiye'nin dış ticaret analizini bilimsel anlamda yapmak. Bünyemizde yer alan Uluslararası Ticaret bölümü ve Dış Ticaret Enstitüsü; TEDAM ile birlikte çalışacak. Sektörel kırılımlara, ürün ve hizmet dağılımlarına ayrıca ülkeler bazında gelişmelere araştırmalarımızda yer vereceğiz.”Eximbank finansman dışı destek de verecek

Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan da "Eximbank olarak ihracatçılarımıza finansman sağlama dışında da destek vermek istediğimiz için bu projedeyiz” diye konuştu. Kaplan, ihracatçıların sorunlarının çözümünde ne tür desteğe ihtiyaçları varsa; kurum olarak çözüm yolu anlamında destek vereceklerini de ifade etti.Faaliyetini İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü'nde sürdürecek olan TEDAM'da, yılda en az 12 projenin ortaya çıkması planlanıyor. İlk etapta bir direktör, bir kıdemli uzman ve iki uzman yardımcısının görev alacağı merkezde, zamanla projelere göre eleman sayısı da artacak.

PAYLAŞ