“İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör” Forum Dizisinin Üçüncüsü Londra'da Düzenlendi

Türkiye İhracatçılar Meclisi ile birlikte Borsa İstanbul'un ev sahipliğinde, İstanbul Finans Merkezi Girişimi iş birliği ile düzenlenen Forum'da, Borsa İstanbul ile Londra Borsası arasında geçtiğimiz günlerde tamamlanan iş birliği anlaşmasının imza töreni de gerçekleştirildi.

 Borsa İstanbul, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi kapsamında ilkini Washington D.C'de, ikincisini New York'ta düzenlediği "İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör” forum dizisinin üçüncüsünü 20 Ocak 2015 tarihinde Londra'da gerçekleştirildi.

Türkiye'nin üstünlüklerinin ve İstanbul'un finans merkezi olması için atılan ve atılması gereken adımların konuşulduğu Forum'a, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Birer Konuşma Yaptı

Forumda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, modern ekonomiyi anlamak için Londra'yı, geleneksel ekonomiyi anlamak için de İstanbul'u anlamak gerektiğini belirterek, "Bu iki gelenek bir araya gelerek, küresel ekonomiyi ortaya koymaktadırlar. Modern ekonominin merkezi Londra, sermaye piyasasındaki zorluğu aşmak açısından geleneksel piyasalarla bir araya gelmekte. Bu birlikteliğin bir araya gelmesi, küresel ekonomiyle geleneksel ekonominin bir araya gelmesi şeklinde ortaya konmakta. Türkiye ve İngiltere ekonomilerinin bir araya gelmesi Avrupa Birliği açısından da bir çare olabilir” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, Borsa İstanbul'un, Türkiye sermaye piyasalarının merkezi konumunda ve piyasaların geleceği açısından en önemli kurum olduğuna dikkat çekerek, Londra Borsası ile bugün yapılan işbirliği anlaşmasının, Borsa İstanbul'un dünyada yapacağı anlaşmaların bir adımı olduğunu söyledi.

Her iki borsayı da tebrik eden Ali Babacan, "Londra çok önemli bir finansal merkez… İstanbul ise gelişen bir finans merkezi… Bu iki kurumun birlikte yapacağı çok şey var” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul ve Türkiye "Hilal'in Parlayan Yükselen Yıldızı”

"Türkiye: Gücünü ve Potansiyelini Keşfet” konulu forumun açılışını yapan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan da, İstanbul'u ve Türkiye'yi "Hilal'in Parlayan Yükselen Yıldızı” olarak tanımladıklarını belirterek, "Bildiğiniz üzere Hilal, Orta Doğu'da medeniyetin doğup kazanımların ve birikimlerin ortaya konduğu coğrafyayı temsil ediyor. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağını da temsil etmesiyle bizlerin gururu oluyor” dedi.

"Bugün burada bulunmamızın en önemli sebeplerinden biri de Borsa İstanbul - Londra Borsası - LCH.Clearnet arasında imzalayacağımız stratejik iş ortaklığı anlaşmasıdır” diyen İbrahim Turhan, "Bu anlaşma ile Türkiye menşeili ve Borsa İstanbul'da üretilen türev finansal ürünler Londra Borsası'nın pazarlarında işlem görmeye başlayacak. Bu tek pay senedine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ve endekslere dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleriyle başlayacak ancak bu ortaklığın daha fazla ürünle birlikte gelişmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

İstanbul'u küresel bir aktör haline getirerek Türkiye'nin ekonomik gücünü ve bütün bölgenin potansiyelini yansıtır hale getireceklerini belirten İbrahim Turhan, Burada bizlere ilham veren başta Sayın Başbakanımız, Hükümetimiz ve Sayın Bakanlarımız olmak üzere bizlere çizdikleri yoldur. Hem Hükümetimizin hem de SPK'nın önemli katkılarını minnetle anmak isterim” dedi.

İbrahim Turhan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Son üç yılda gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşüm; yatay entegrasyon, dikey entegrasyon, stratejik ortaklıklar ve özellikle iyi yönetişimle sürdürülebilir borsalar girişimi gibi alanlarda attığımız adımlarla bu yıl hem Sürdürülebilir Borsalar arasında 31 sıra birden yükselerek 11'nci sıraya yükseldik hem de bağımsız olarak uluslararası finans merkezlerini derecelendiren kuruluşlara göre 72'ncilikten 42'nciliğe yükseldik. Bu başarıları gerçekten Türkiye ekonomisinin gücünü oluşturan reel sektörümüze ve onların içinde iftihar kaynağı olan ihracatçılarımıza layık olmak adına naçizane birer girişim olarak sunmak isteriz.”

Türkiye Markası Algısında Yepyeni Bir Dönem

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi de konuşmasında, 61 bin ihracatçının temsilcisi Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak "Turkey, Discover the Potential” Türkiye, Gücünü ve Potansiyelini Keşfet sloganı ve logosuyla Türkiye markası algısında yepyeni bir dönem başlattık” dedi.

Mehmet Büyükekşi, dünya üzerindeki eşsiz coğrafi konumu, finansal hizmetlerde sunulan yüksek kalite ve gelişen istikrarlı ekonomisi ile küresel finans merkezi olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul'un dinamizminden ve yeni Türkiye Markası ile artan kaliteli Türk malı imajından aldıkları güçle hedeflerine ilerlediklerini belirtti.

Büyükekşi, bu yönde İstanbul'un küresel bir ticaret ve finans merkezi olmasının da yaratılacak bu sinerjide önemli bir köşetaşı olacağını ifade etti.

İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör Paneli

İstanbul Finans Merkezi Girişimi Başkanı Artunç Kocabalkan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele de; TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, London Stock Exchange Group CEO'su Xavier Rolet, LCH. Clearnet Group Ltd. Başkanı Jacques Aigrain, LCH. Clearnet Group CEO'su Suneel Bakhshi ve NASDAQ Başkan Yardımcısı Meyer "Sandy" Frucher konuşmacı olarak katıldılar. Panelde, konuşmacılar Türkiye'nin sunduğu fırsatlar ve rekabetçi avantajlar hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

"Londra Borsası, Türkiye sermaye piyasaları, büyük bir bölgesel merkez olmaya doğru ilerlerken, Borsa İstanbul'un doğal iş ortağıdır”

Panelde konuşan London Stock Exchange Group CEO'su Xavier Rolet; "Türkiye, dünyanın en heyecan verici gelişen piyasalarından biri: En önemli avantajı da genç, girişimci bir nüfusu olması ve hızla büyüyen şirket ve endüstrilerin gelişimini destekleyen bir finans sistemi kurma yönündeki kararlılığı. Türkiye sermaye piyasaları, İstanbul Finans Merkezi Girişimi öncülüğünde büyük bir bölgesel merkez olmaya doğru ilerlerken, London Stock Exchange Group da, bu süreçte Borsa İstanbul'un doğal iş ortağıdır” dedi.

Türkiye Uluslararası Yatırımcılar İçin Müthiş Bir Potansiyel Sunuyor

LCH. Clearnet Group Ltd. Başkanı Jacques Aigrain konuşmasında, Gayri Safi Milli Hasılası trilyon dolara yaklaşmış ihracat odaklı bir ekonomi olan Türkiye'nin, uluslararası yatırımcılar için müthiş bir potansiyel sunduğunu söyledi. Aigrain, "Bu anlaşma, LCH. Clearnet'in sunduğu ve devamlı gelişen hizmetlerde önemli bir adım teşkil ediyor. LCH.Clearnet, bu anlaşmayla, küresel müşteri tabanına Türkiye'de ihraç edilmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini uluslararası piyasalarda alıp satma ve takasını gerçekleştirme imkânı veriyor. Borsa İstanbul ile birlikte yürüteceğimiz, Borsa İstanbul'un likiditesini artıracak ve onu küresel yatırımcılar için daha çekici hale getirecek bu anlaşma aynı zamanda, Londra'nın dünyanın en uluslararası sermaye piyasası konumunu geliştirme konusundaki kararlılığımızın altını çiziyor” dedi.

Türkiye Çok Canlı Gelişmekte Olan Çok Canlı Bir Piyasa

Forum'da konuşan LCH. Clearnet Group CEO'su Suneel Bakhshi, "LCH. Clearnet, açık erişim sağlamaya kararlı, dünyanın önde gelen çok varlıklı takas kuruluşlarından biridir. London Stock Exchange Group ile birlikte, Borsa İstanbul ile ortaklık anlaşması yapmaktan çok memnunuz. Türkiye, çok canlı gelişmekte olan çok canlı bir piyasa… Dünyanın en güvenilir ve en yenilikçi merkezi karşı taraf kuruluşu olarak, küresel müşteri tabanımıza yeni piyasalarda yeni olanaklar ve yeni ürünler sunmak stratejimizin en önemli parçası” dedi.

Londra Borsası ile İş Birliği Anlaşması İmzalandı

Forumda, Borsa İstanbul ile Londra Borsası arasında geçtiğimiz günlerde tamamlanan iş birliği anlaşmasının imza töreni de gerçekleştirildi.

İmza töreninin ardından T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan ile Londra Borsası CEO'su Xavier Rolet'in katılımıyla aile fotoğrafı çekildi.

Fotoğraf çekiminin ardından Londra Borsası CEO'su Xavier Rolet, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan'a birer hediye takdim etti.

İbrahim Turhan da, Xavier Rolet'e Türk Kahvesi Fincanı takdim ederken; iki borsa arasındaki iş birliğinin uzun süreli olması dileğini ifade etmek üzere "Türkiye'de bir deyiş vardır; ‘bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır' derler. Bugün size iki kahve fincanı hediye ediyoruz, bu da 80 sene eder” diye espri yaptı.

Anlaşma ile Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın (VİOP) BIST 30 endeksine ve pay senetlerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri Londra Borsası Türev Ürünleri Piyasasında işleme açılıyor. Takas işlemleri LCH. Clearnet tarafından gerçekleştirilecek. Borsa İstanbul ve FTSE, 2015 yılında Endeks Ortaklığı başlatacak.

Anlaşma ile Borsa İstanbul'da işlem gören finansal türev ürünlere likidite sağlanarak, Borsa piyasalarının derinliği ve etkinliğinin artırılması amaçlanıyor.

Borsa İstanbul'dan Bir Büyük Adım Daha

Bu arada, Borsa İstanbul, veri dağıtım altyapısını Londra'ya genişleterek İstanbul Finans Merkezi olma yolundaki hedefinde bir adım daha attı.

Dünyanın farklı lokasyonlarında bulunan kuruluşlar Ocak 2015 itibarıyla İstanbul Veri Merkezi'ne bağlanmadan, Londra Equinix'de bulunan Borsa İstanbul bağlantı noktasından Borsa İstanbul verilerine ulaşabilecekler.

Teknik altyapı noktasında Londra Equinix veri merkezine yedekli hat sağlanırken, Ankara'daki Olağanüstü Durum Merkezi bağlantısı da Londra bağlantı noktasına taşınıyor. Bu sayede, veri dağıtıcı kuruluşların sadece İstanbul'a bağlantı maliyetleri değil aynı zamanda ODM'ye bağlantı maliyetleri de ortadan kalkıyor. Veri yayıncıların uluslararası hat bağlantı ve cihaz maliyetlerini ciddi boyutta azaltacak bu adım, yakın gelecekte emir iletimine de olanak verecek şekilde tasarlandı.

Forum'a Sponsorlardan Büyük Destek

Anadolu Ajansı'nın medya sponsoru olarak yer aldığı Forum'da, catering sponsorları olan Kahve Dünyası ve Simit Sarayı tarafından sunulan Türk ikramlarına katılımcılar büyük ilgi gösterdiler.

PAYLAŞ