İHRACATIN ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 22'inci Olağan Genel Kurulu ve 2014 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

2014 yılında en fazla ihracat yapan ilk üç firma sırasıyla, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş., Ford Otomotiv Sanayi A. Ş. ve Oyak - Renault Otomotiv Fabrikaları A.Ş. oldu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, " Müstakbel hükümetimizden makro ekonomik kazanımları korumanın yanı sıra, mikro ekonomik konularda kalıcı başarılar hedeflemesini istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " 2023 hedefimizin amiral gemisi yine ihracatçılar olacaktır”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 22'inci Olağan Genel Kurulu (seçimsiz) ve 2014 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi evsahipliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende ayrıca 26 farklı ihracatçı sektörden en fazla ihracat yapan ilk 3 firma da ödüllendirildi.

Genel Kurul'un açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 hedefleri yolunda Türkiye'nin her yıl en az yüzde 5 nispetinde büyümesi şart olduğunu söyledi. "Şimdi ülkemizi uyum ve esenlik içinde geleceğe taşıyacak güçlü bir hükümete ihtiyacımız var. Müstakbel hükümetimizden makro ekonomik kazanımları korumanın yanı sıra, mikro ekonomik konularda kalıcı başarılar hedeflemesini istiyoruz” diye konuşan Büyükekşi, yeni bir paradigma, yeni bir büyüme modeli ve yepyeni bir bakış açısı gerektiğini vurguladı.

Yeni Kurulacak Hükümetten Talepler...

Büyüekşi, Türk iş dünyasının, fırsatçı olmak kadar fırsatlar yaratan, yalnızca satmayı değil aynı zamanda dünyaya değer katmayı düşünen, eski ekonomiden, yeni ve yaratıcı ekonomiye geçen, teknolojiyi kullandığı kadar teknoloji yaratan, yerel değil, küresel düşünen ve küresel iddiaların peşinde koşan beşeri sermayeye daha çok yatırım yapan bir girişimci sınıfı ve iş dünyası olmayı becermek zorunda olduğuna dikkat çekerek; yeni kurulacak hükümete yönelik temel talepleri şöyle sıraladı;

1. Hukukun üstünlüğünü, hukuk devletini ve hukukun bağımsızlığını teminat altına alan yeni bir anayasa.

2. İhracat odaklı bir büyüme modelinin kurgulanması.

3. Eğitimden, teşvik politikalarına,inovasyondan markalaşma süreçlerine topyekûn bir reform programının hayata geçirilmesi.

4. Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin kararlılıkla sürdürülmesi.

5. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusundaki çalışmaların hızlanması.

6. Çözüm sürecinin sonuçlandırılması.

7. Kayıt-dışı ekonomiyle mücadelenin devam etmesi.

8. İleri teknoloji üretim ve yüksek katma-değer yatırımlarının teşviki için alım garantisi uygulamaları.

9. İhracata yönelik bir kredi garanti fonunun kurulması.

10. İhracata Yönelik Devlet Desteklerinin ihracatımıza oranının yüzde 1'e çıkarılması.

" 2023 hedeflerinin amiral gemisi yine ihracatçılar olacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında, ihracatçıların hiç bir engel karşısında duraksamadığını ve herhangi bir sorunda, vakit kaybetmeden yeni pazarlara yöneldiğini vurguladı. Erdoğan, " Sizler, dağlar ne kadar yüksek olursa olsun, yanından geçen bir yol buldunuz. İnanıyorum ki, 2023 hedeflerinin amiral gemisi yine ihracatçılar olacak” dedi. Erdoğan, seçim sonrası sürecinin süratle tamamlanmasını ve Türkiye'nin yönünü tekrar geleceğe çevirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında, Türkiye'nin ihracata dayalı büyüme gerçekleştiremediği halde, milli bir büyüme gerçekleştirememiş olacağını söyledi. Bu bağlamda 2023 hedefi için ne gerekiyorsa yapılacağını ifade eden Zeybekci, " Namerde değil, merde bile muhtaç olmayacak Türkiye'nin yolu büyüme ve ihracattan geçiyor” dedi.

2014 Yılı Türkiye Geneli İlk 10 İhracatçı Firma

İhracatın Şampiyonları ödül törenine damgasını Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç vurdu. Koç, TÜPRAŞ, Ford, Arçelik ve Tofaş adına 4 kez sahneye çıktı ve ödül aldı. Ayrıca THY, "Pazara Erişim Özel Ödülü” aldı. İlk 10 firmanın tamamı ise şöyle:

SIRA

FİRMA UNVAN

1

 TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.

2

 FORD OTOMOTİV SAN. A.Ş.

3

 OYAK-RENAULT OTOMOBİL FAB. A.Ş.

4

 VESTEL TİCARET A.Ş.

5

 KİBAR DIŞ TİC. A.Ş

6

 ARÇELİK A.Ş.

7

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FAB. A.Ş.

8

 TOYOTA OTOMOTİV SAN.TÜRKİYE A.Ş.

9

 HABAŞ SINAİ VE TIBBİ GAZLAR İSTİHSAL  ENDÜSTRİSİ A.Ş.

10

 BOSCH SAN. VE TİC. A.Ş

Not: 26 ihracatçı sektörün ödül alan ilk 3 firmasını gösterir liste ektedir.

Foto Altı: 1- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi

2- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "35 besmele” isimli el işçiliği çini bir eser hediye etti.

2014 YILI İHRACATIN ŞAMPİYONLARI ÖDÜL TÖRENİ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ