İhracatın kahramanları Ankara'da bakanları ziyaret etti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), yeni yönetim kurulu ile ilk Ankara temasını bugün gerçekleştirerek bazı bakanlar ile beklentilerini paylaştı.
Türkiye'nin, Ortadoğu'daki kaos ortamına rağmen ihracatını temmuz ayında bugün itibariyle yüzde 10 oranında artırdığına değinen TİM Başkanı Büyükekşi, ihracatçıları birer kahraman olarak tanıttı.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de "TİM bir kahramanlar grubudur” dedi.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) geçtiğimiz ay göreve seçilen yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte bugün Ankara'ya çıkarma yaptı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu makamında ziyaret ederek beklentilerini paylaştı.
 
TİM Başkanı Büyükekşi, Türkiye'nin çevresinde yaşanan sorunlara rağmen temmuz ayında bugün itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,7 oranında artışla 8 milyar 867 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiğini bildirdi. Büyükekşi, "Bir yanda Ukrayna ve Rusya, diğer yanda Suriye ve son günlerde de İsrail ile Filistin sıkıntıları var. Tüm bu ülkeler çok önemli ihracat pazarlarımız. 60 bin ihracatçımız var ve hepsi bu kadar sıkıntıya rağmen gerçekten birer kahraman. AB ihracatını artırarak ve yeni pazarlar hedefleyerek kahraman ihracatçılarımız başarıya ulaşıyor. Başarı için gündemimizde her hafta bir etkinlik var. 2023 yılı hedefine ulaşabilmek için sürdürebilirlik olmazsa olmaz. Biz hedefimize ulaşabilmek için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız” dedi.
 
TİM "Kahramanlar grubu”
 
Türkiye'nin ihracattaki başarı hikayesini hatırlatan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de dış borçlara ve sıcak paraya ihtiyaç duymayan bir ülke haline geldiğimizi vurguladı. TİM ile hükümetin aynı hedeflere kilitlendiğini kaydeden Zeybekci, "Bu ihracat ve ihracatçı için büyük şanstır. Her bir liralık ihracatta dışa bağımlılığımızı azaltan TİM'i bir kahramanlar grubu olarak addediyorum” diye konuştu.
 
Bakan Zeybekci, Kuzey Irak'a yönelik ihracatta 10 Haziran'dan bugüne yüzde 35 oranında bir gerileme yaşandığını ancak başka ülkelerdeki dış satış artışıyla bunun kapandığını aktardı. Zeybekci, "İhracatçımızın oralardaki bütün dinamikleri bilmeleri, kontrolü elinde bulundurmaları beni çok sevindirdi. Bu coğrafyada yakın gelecekten çok ümitliyiz. Bu bölgede bizim ihracatçımız kadar pozitif değerlere sahip başka kimse yoktur. Bizim dinamiklerimiz orada son derece güçlü. Kuzey Irak'ta haziran ayında başlayan sıkıntıların yeniden yüksek talebe döneceğini bekliyoruz” dedi.
 

TİM yeni yönetim kurulunun beklentilerini dinleyen bakanlar, ihracatçıların hedeflerine destek verdi.

Ankara'da Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret eden TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi liderliğindeki TİM Yönetim Kurulu'nun yeni üyeleri, bakanlara ihracatın daha da artırılabilmesi için beklentilerini anlattılar.

TİM Yönetim Kurulu Üyeleri, özellikle Ekonomi Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilişkilerin daha da derinleştirilebilmesi için bürokrasi ile ihracatçılar arasında komisyonlar kurularak ortak çalışma platformu oluşturulmasını önerdiler. TİM yönetimi, ayrıca dışişlerindeki gelişmeler üzerine bilgi aldıkları Davutoğlu ile de daha sık bir araya gelmek ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmenin avantaj sağlayacağına inandıklarını belirttiler.

Büyüme yüzde 5 olmalı

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ziyaret ettikleri bakanlara 2023 hedefleri doğrultusundaki yol haritalarını anlattı. Sürdürülebilir büyüme için yıllık ortalama yüzde 5 büyümenin yakalanması gerektiğinin altını çizen Büyükekşi, TİM olarak sürekli aktiviteler yaparak hedefi canlı tuttuklarını ve emin adımlarla yürüdüklerini aktardı.

Riskler azaltılmalı

Büyükekşi, bakanlara yaptığı konuşmasında son zamanlarda Türkiye'nin yakın çevresinde yaşanan Ukrayna-Rusya, Suriye, Mısır, İsrail-Filistin sorunlarına da değinerek, "Küresel kriz döneminde ihracatta can simidimiz olan bu ülkelerde şimdi sıkıntımız var. Buralardaki risklerimizi azaltmalıyız” şeklinde konuştu.

İhracat, Ortadoğuda kaybettiğini Avrupa ile yakalayacak

Orta Doğu'daki sıkıntılardan dolayı bazı ülkelerde azalan ihracatın Avrupa ile aşılacağını kaydeden Büyükekşi, "Başta AB ülkelerindeki iyileşme ve yeni pazarlardaki başarımız ile son zamanlarda ihracatta düşüş görülen ülkelerin kaybını telafi edeceğiz. 2014 yılı için hedeflediğimiz 166 milyar dolar ihracatı yakalayacağız” dedi.

 
 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ