Başkent Ankara'da inovasyon coşkusu


Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) inovasyon kültürünü Anadolu'ya yaymak amacıyla Arçelik A.Ş ve TEB stratejik ortaklığıyla Ankara'da düzenlediği İnovasyon Haftası tamamlandı. İki gün boyunca süren etkinlikleri yaklaşık 5 bin kişi takip etti.  Dünyaca ünlü gezegen bilimciler, yerli ve yabancı mucitlerin yanı sıra; pek çok akademisyen, işadamı ve yazar başkentlilerle buluştu.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, Arçelik A.Ş ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) stratejik partnerliğinde, inovasyon kültürünü Anadolu kentlerine yaymak amacıyla ilki İzmir'de düzenlenen etkinliklerin ikincisi Ankara'da yapıldı.. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi evsahipliğinde, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda gerçekleştirilen açılışa, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra partner ülke İrlanda İş ve İstihdam Bakanı Ged Nash, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Birlik başkanları, akademisyenler, profesyoneller, öğrenciler ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ankara'nın doğal bir inovasyon ekosistemine sahip olduğunu söyledi. "TÜBİTAK teknoloji araştırma desteğini en çok Ankara alıyor. Son 5 yılda Ar-GE projelerinin dörtte biri Ankara'dan çıktı. Marka ve patent başvurularında Ankara 2'inci sırada” diye konuşan Büyükekşi, TİM olarakODTÜ Teknokent'in, Silikon Vadisinde konumlandıracağı inkübasyon ve girişimcilik ofisini destekleyeceklerini açıkladı.

 

Türkiye inovasyon liginde yükseliyor

Büyükekşi, rekabetçiliğin gittikçe arttığı dünya pazarında, şirket, sektör, bölge hatta devletlerin; inovatif olmak zorunda olduğuna dikkat çekerek, "İnovasyon, kurumların yaşam kaynağı. Şirketlerin sağlığı ve geleceği için can suyu. Türkiye'de de inovasyon konusunda artan bir farkındalık var. Bunda ihracatçılarımızın çok büyük payı var. Bundan dolayı da çok mutluyuz” dedi. İnovasyon konusunda yarattıkları farkındalığın etkilerinden de söz eden Büyükekşi, Türkiye'nin dünya inovasyon liginde, 142 ülke arasında 2012 yılında 74'üncü sıradayken; 2014 yılında 54'üncü sıraya yükseldiğini sözlerine ekledi.

 

"Türkiye'nin sorunu bilgiyi üretmek ve üretime dönüştürmek”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşmanın öneminden bahsetti. Türkiye'de inovasyon konusunda son yıllarda TİM öncülüğünde önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Zeybekci, "Türkiye'nin en önemli problemi bilgi üretme ve bunu üretime dönüştürme problemidir” dedi. Ülke refahı ile eğitim seviyesi arasında doğrudan bir bağ olduğunu ifade eden Zeybekci, başta savunma, haberleşme ve bilgi teknoloji gibi alanlar olmak üzere yüksek katma değerli sektörlerdeki inovatif çalışmaların önemine dikkat çekti.

 

Depremler önceden bilinebilecek mi?

NASA Jet Propulsion Laboratuvarı Başkanı ve "gezegen kaşifi” olarak tanınan Charles Elachi tarafından yapılan sunum büyük ilgi gördü. Özellikle Mars yüzeyine yönelik çalışmalarını anlatan Elachi, bugün insanların cep telefonlarında kullandıkları basit kamera sistemlerinin bile inovasyon çalışmaları sonucu ortaya çıktığını hatırlattı. Yeni geliştirdikleri bir radar sistemi ile yerkabuğu hareketlerini deprem öncesi ve sonrasıtespit edebildiklerini açıklayan Elachi, "Bu inovatif gelişme özellikle Türkiye gibi deprem ülkeleri için çok önemli” dedi.

 

Etkinliğin ikinci günü işadamlarının inovasyon konulu sunumlarıyla başladı. Hexagon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum konuşmasında Türkiye'nin hedeflerine ulaşabilmesi için küresel ihtiyaçlara cevap verebilen inovatif çözümler üretmesi gerektiğini söyledi.  TEB Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil ise Türkiye'nin ciddi oranda girişimciye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak; TEB olarak, TİM ile işbirliği halinde Türkiye'nin her yerinde girişim evleri açacaklarını açıkladı.

 

"KOBİ'ler zararlı”

Türk Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ise konuşmasıyla yeni bir tartışma başlattı. KOBİ'lerin Türkiye için zarar olduğunu söyleyen Sancak,  "Bize hep küçük güzeldir diye öğretildi. Marka  yaratmak zorundayız. KOBİ'lerin ekonomiye zararı var. Küçük israftır. Küçüklerden bir şey çıkmaz. Markalaşmak için büyüklere ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

 

 

"Bugün sinemaya Edison sayesinde gidiyoruz”

Yaratıcı düşünme hızlandırılmış öğrenme ve inovatif liderlik alanında öncü bir yazar olan Michael Gelb, İnovasyon Haftası kapsamında yaptığı sunumla  salona damgasını vurdu.

Yaratıcılığın, inovasyonun başlangıcı olduğunu vurgulayan Gelb, şöyle konuştu: "Eğer yaratıcılığı öğrenmek istiyorsanız. Sizlere en büyük rol model olacak isimler, hiç kimse uçmayı düşünmezken paraşütü icat eden Leonardo Da Vinci ve  dünyayı aydınlatan Thomas Edison'dur.” Herkesin Edison'un en büyük buluşunun ampul olduğunu düşünerek yanıldığını anlatan Michael Gelb, "Thomas'ın en büyük buluşu ampul değildir. O bütün dünyayı aydınlatmanın sistemini buldu. Bu da yetmedi gramofonu icat ederek, bizim bugün kayıttan müzik dinlememizi sağladı. Sinema kamerasını da o icat etti. Bugün sinemaya gidebiliyorsak Edison'un sayesinde oldu” diye konuştu.

 

İyimser olun uzun yaşayın

Thomas Edison'un Işık, ses ve görüntü alanlarındaki buluşlarıyla dünyayı değiştirdiğini ifade eden Gelb, salondaki gençlere şu öğüdü verdi: "Amaçlarınızı tutkularınızla uyumlu hale getirin. Amaca ulaşmak için  kendinize bir rol model belirleyin. Kalbi ve hedefinizi aynı anda kullanırsanız başarısız olmanız imkansız. Karamsar insanlar daha çok hasta olurlar. Zeka testinden daha az puan alırlar. Daha az para kazanırlar. İyimserler bunun zıttı sonuçlar alırlar. İyimserler, kötümserlerden 7 yıl daha fazla yaşarlar”

 

Gençler CEO'lara kendini gösterdi

 

Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde ise önce yaratıcı inovasyon teknikleri ve tasarım konulu paneller gerçekleştirildi.  Gençlerin, AVEA CEO'su Erkan Akdemir ve Arçelik A.Ş İnovasyon Direktörü Erkan Duysal'ı: sordukları sorularla etkileyip staj imkanı almaya çalıştıkları kariyer etkinliği bölümü ise büyük ilgi gördü. Ankara İnovasyon Haftası,  Dr. Rüştü Bozkurt moderatörlüğünde düzenlenen  "Akademisyen Sanayici Buluşması” paneliyle tamamlandı.

 

 

TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASI 2014 ANKARA ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ 

 

 

PAYLAŞ