Türkiye, Katar pazarında hedef büyüttü

TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu'nun Türk-Katar İş Forumu'nda yaptığı konuşmadan bazı satırbaşları

- Son 10 yılda Katar ile dış ticaret hacmimiz,25 kat artış gösterdi. Bu hacim 618 milyon dolara tekabül ediyor.Ancak iki ülkenin dış ticaret hacmi tatmin edici bir seviyede değil.

- Şekerli ve çikolatalı mamuller,Narenciye, bakliyat, süt ürünleri ile Mücevherat, halı, mobilya,alüminyum, demir çelik, elektrikli makine ve kablolar,Cam ve seramik inşaat malzemeleri sektörlerinde çok kaliteli üreticilerimiz var, Katar piyasasına hizmet etmek istiyoruz.

- Biz, başta ulaşım ve nakliye olmak üzere, ticaretimizde karşılaştığımız bu sorunları birlikte ve hızla çözebileceğimize inanıyoruz.

- Katar 2022 yılında, Dünya Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapacak. Bu alanda, dünyada çok önemli projelere imza atmış Türk müteahhitlik sektörümüz işbirliğine hazır.

- Biz Katar'ı da birçok ortak değeri paylaştığımız, kültür coğrafyamızın aktif bir parçası olarak görüyor ve bu kucaklaşmaların, iki ülkenin her alandaki ilişkilerini daha ileri taşıyacağına inanıyoruz.
 

Türk işadamları, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başkanlığında ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonuyla Katar'a çıkartma yaptı. İki ülkenin işadamları düzenlenen iş forumunda buluşurken, Bakan Zeybekci, "2015 yılı sonuna kadar ticaret hacmimizi en az iki katına, yani 1,5 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedef olarak belirleyelim" dedi. Geziye Türkiye İhracatçılar Meclisi adına katılan TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, "Biz Katar'ı da birçok ortak değeri paylaştığımız, kültür coğrafyamızın aktif bir parçası olarak görüyor ve bu kucaklaşmaların, iki ülkenin her alandaki ilişkilerini daha ileri taşıyacağına inanıyoruz." diye konuştu.


Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Mohammed Al Thani ile birlikte Türkiye- Katar İş Forumu'na katılan Zeybekci, 2003 yılında Katar ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 24 milyon dolar olduğunu hatırlattı. Geçen yıl bu rakamın 770 milyon dolara yükseldiğini kaydeden Zeybekci, "Bu başarılı ekonomik ilişkileri çok daha yukarıya çıkartmak arzusundayız. Hedef koymalıyız. 2015 yılı sonuna kadar ticaret hacmimizi en az iki katına, yani 1,5 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedef belirleyelim" diye konuştu.
Katar'ın dünya genelindeki yatırımlarının 18,5 milyar doları bulduğunu, Türkiye'deki yatırımlarının ise 744 milyon dolar tutarında kaldığına dikkat çeken Bakan Zeybekci, bu rakamın yeterli olmadığını söyledi. Zeybekci, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'da düzenlenecek olmasından dolayı Türk firmalarının önemli roller üstlenmek için hazır olduğunu belirterek, "Katarın 2030 vizyonu kapsamındaki yatırımlarında Türk firmalarının yer almaya hazır olduklarını özellikle belirtmek istiyorum" dedi. 
Türkiye ile Katar arasında güzel bir yatırım iklimi olduğuna dikkat çeken Nihat Zeybekci, "Bu yarışa bir adım önde başlıyoruz. Katar deyince Türkiye'de insanların yüzünde bir gülümseme oluşuyor. Güzel bir iklim var. Bir Arap atasözü 'güneş bir adama iki defa doğmaz' diyor. Güneş gök kubbede iken bu fırsatı kaçırmayalım. Türk ve katarlı işadamları da bu fırsatın farkındalar" diye konuştu. Türkiye'nin 42 ülkeye dizi-film ihraç ettiğini söyleyen Zeybekci, "Eminim Katarlı dostlarımın her biri bir Türk dizisini düzenli takip ediyordur. Bu dizilerin üretimi ve pazarlanmasında da işbirliği yapabiliriz" şeklinde konuştu. 
Ziyarette Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar Başbakanı Şeyh Abdullah bin Nasser bin Khalifa al-Thani ile de bir araya geldi. Zeybekci ayrıca Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Mohammed Al Thani, Katar Yatırım Otoritesi Başkanı Sayın Ahmed Al Sayed ve Ashgal Kamu İşleri Otoritesi Başkanı Nasser Bin Ali Al Mawlawi ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye ve Katar, 2015 yılı sonu itibarıyla ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Dünya genelinde 103 ülkede 280 milyar doların üzerinde 7 bin 443 proje üstlenen Türk müteahhitleri, Katar'da 13,5 milyar dolar değerindeki 117 projeyi üstlendi.

 

 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ