TİM BAŞKANI'NIN YENİ YIL MESAJI

Değerli İhracatçı Ailesi,

Komşu coğrafyalarda terör ve şiddetin had safhada görüldüğü, başta 15 Temmuz hain darbe girişimi olmak üzere terör faaliyetleriyle ülkemizin huzuruna kastedildiği, yerel ve global dinamiklerden dolayı ekonomide önemli dalgalanmaların yaşandığı zorlu bir yılı geride bırakıyoruz.

2016 yılında yaşanan talihsiz gelişmeler, terör olayları, küresel ekonomide süregelen belirsizlik ortamı sebebiyle ihracatımız açısından önemli sınavlar verdik. Hain darbe girişimi ekonomimizde ve dış ticaretimizde negatif etkiler ortaya çıkardı.

Yaşanan tüm olumsuzluklar bizlere gösterdi ki; Türkiye ekonomisi kırılganlıklardan uzak, kalkınma hedefleri olan ve bu hedeflerinden yılmayan güçlü bir ekonomi. Ülkemizin kalkınma atağının önüne çıkarılan her engelin, sivil toplumuyla, iş dünyasıyla Türk milletinin azmi karşısında bertaraf edilebileceğine şahit olduk. Bizler de 65.000 üyeden oluşan ihracatçı ailesi olarak ülkemizin ideallerinden sapmayacağını, karşımıza çıkan her bir güçlüğün sadece azmimizi pekiştirdiğini her fırsatta dile getirdik. Karşımıza çıkan güçlüklere karşı, her zaman artan çabamızla ve azmimizle tepki göstereceğimizi bir kez daha ispat ettik.

İhracat hedeflerimize giden yolda katma değerli üretimin temelleri olan inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma alanlarında önemli çalışmalar yürüttük. Hükümetimizce yürütülen çalışmalara katkı sağladık;

  • Sadece 2016 yılında İzmir, Ankara, Adana ve İstanbul'da düzenlediğimiz Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri ile 100.000'e yakın kişiyi inovasyonla buluşturduk.
  • Türkiye Tasarım Haftası ile yüksek katma değerli ekonominin en önemli yapı taşlarından biri olan tasarımın tüm disiplinlerini 19-23 Ekim tarihlerinde bir araya getirdik.
  • TİM İhracat Zirvesi ile ihracatçılarımızı, 2023'e giden yolda ihracatın güncel trendleriyle buluşturduk.
  • Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni ile yine kalkınma atağımızda önemli roller üstlenen hizmet ihracatçılarımızın başarılarını ödüllendirdik.
  • Dünyanın dört bir yanına ticaret heyetleri, alım heyetleri, seyahatler düzenledik; uluslararası organizasyonlarda ihracatçımızı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye gayret gösterdik.
  • 250 Ar-Ge ve 500 Tasarım merkezi açılmasına yönelik çalışmalara başladık.
  • Dışişleri Bakanlığı ile imzalanan protokol neticesinde Irak'a vize kolaylığı sağladık.
  • Uluslararası Ticaret Merkezi'ne (ITC) üye olduk.
  • Son dönemde yürürlüğe giren destek paketleri ve yakında yürürlüğe girecek olan ihracat destekleriyle TİM ve İhracatçı Birlikleri'nin önerileri büyük ölçüde hayata geçiyor.

Ekonomi ve uluslararası ilişkilerimizde müspet gelişmelerin yaşanacağını öngördüğümüz 2017 yılında da, hedeflerimiz ve ideallerimiz doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve şahsım adına 2017 yılının ülkemiz için başarı, barış, huzur ve esenlikler yılı olmasını; sizlere ve ailenize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyorum.

Mehmet BÜYÜKEKŞİ

TİM Başkanı

PAYLAŞ