İhracatçılarımız yeşil pasaportlarına kavuşuyor

142,6 milyar dolarlık ihracat ile dünya ticaretinden binde 9 pay almayı başaran ihracatçılarımız, “Türk Malı” damgalı ürünlerimizi dünyada 200'den fazla ülkeye göndermeye, bayrağımızı bu ülkelerde gururla dalgalandırmaya devam ediyor. Bu başarılı grafiği sergileyen ihracatçılarımızın önünü açmak, onların takıldıkları, tıkandıkları noktalarda kendilerine destek vermek de elbette Türkiye İhracatçıları Meclisi olarak bizlerin görevi. Bu görevi icra ederken ülkemizin tamamına yayılmış Birliklerimiz üzerinden ihracatçılarımıza ulaşıyoruz. Onların sorunlarını dinliyor, ihracat yaparken karşılaştıkları problemlere çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda, geçtiğimiz sene ihracatçılarımızın önünü açacak 22 maddelik önerilerimizi Hükümetimize sunmuştuk. Bu önerilerimiz arasında ise en çok önem verdiğimiz konuların başında ihracatçılarımıza yeşil pasaport verilmesi geliyordu.

İhracatçılarımızın mevcut ve potansiyel müşterilerine ziyaretler gerçekleştirmelerinin yanında fuar, panel, forum gibi etkinliklere katılmaları ihracatlarını artırabilmeleri adına büyük öneme sahip. Ancak, ihracatımızın yarısını gerçekleştirdiğimiz AB ülkeleri ile birlikte dünyanın birçok önemli ticaret merkezi konumunda olan ülkelere gitmek için ihracatçılarımızın vize ile uğraşmak zorunda olmaları önemli bir sorun teşkil ediyordu. İşte bu sorunu uzunca bir süredir dile getiren ihracatçılarımız adına, 2016 yılının başında Hükümetimize bir öneri götürdük. Başarılı, sürekli ihracatçılarımızın ülkemizi yurtdışında temsil ettiği bilincinden yola çıkarak kendilerine belirli kriterlere göre yeşil pasaport verilmesini talep ettik. Başta Sayın Ekonomi Bakanımız olmak üzere Hükümetimiz konuyu yakinen takip etti ve nihayet 23 Mart itibariyle Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi resmen yürürlüğe girdi. Pasaport verilmesi işlemi 1-2 hafta içerisinde başlayacak. Artık ihracatçılarımız, istedikleri ülkelere rahatlıkla gidebilecekler.

Yeşil pasaport alımında bazı kriterler getirildi. Yeşil pasaport alabilmek için son 3 yıl kesintisiz her yıl ihracat yapmış olmak şartı yer alıyor. Aynı zamanda bu 3 yılda yıllık ortalama en az 1 milyon dolarlık ihracat yapmış olmak gerekiyor. Örneğin, 2014 yılında 700 bin dolar, 2015'te 1 milyon dolar ihracat yapan bir firmaya yeşil pasaport verilmesi için 2016'da en az 1,3 milyon dolarlık ihracat yapmış olması gerekiyor. Bundan daha yüksek seviyede ihracat yapan firmalarımıza ise kademeli olarak daha yüksek sayıda yeşil pasaport verilecek. Yine geçtiğimiz 3 yılın ortalaması baz alındığında, 1-10 milyon dolar arası ihracat yapan firmalara 1 adet, 10-25 milyon dolar arasına 2 adet, 25-50 milyon dolar arasına 3 adet, 50-100 milyon dolar arasına 4 adet, 100 milyon doların üzerinde ihracat yapanlara ise 5 adet yeşil pasaport verilecek. Elimizdeki verilere göre yeşil pasaport almaya hak kazanan yaklaşık 10 bin firmamız bulunuyor. Bu firmalara ise toplamda 14 bin yeşil pasaport vermeyi planlıyoruz. Yeşil pasaporta başvurular İçişleri ve Ekonomi Bakanlığı'nca belirlenecek form ile firmanın bağlı olduğu ihracatçı birliğine yapılacak. Form incelendikten sonra birliğin yönetim kurulu başkanı veya yardımcısı tarafından onaylanacak. Ardından bölge müdürlüklerine sunulacak ve firma sahiplerine yeşil pasaport verilebilecek.

Tüm bu gayret ve çabalar ihracatçılarımız için.

PAYLAŞ