Türk Eximbank ve Faktoring şirketlerinin anlaşması ihracatçıyı sevindirdi

TİM Başkanı Büyükekşi:  “İhracatçımız için daha elverişli bir finansal ortam oluşacağına inanıyoruz”

Türk Eximbank ile Faktoring şirketleri arasında imzalanan yeni anlaşma ile ihracat kredi sigortası poliçelerine, faktoring şirketlerinin de dahil edilmesi ihracatçıyı memnun etti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçıların finansman alternatiflerinin çeşitlenmesinin büyük bir zenginlik kaynağı olduğunu söyledi.

 TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, İhracatçılarımızın kolay ve ucuz finansmana ulaşmalarının yolunun finans kuruluşları arasındaki işbirliğine dayalı rekabetin artmasıyla sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu sayede, ihracatçılarımız için daha elverişli bir finansal ortam oluşacağına inanıyoruz” dedi.

İhracatçının rekabet gücü artacak

 Son yıllarda küresel rekabetin her zamankinden daha sert olduğuna dikkat çeken Büyükekşi, Bu yüzden, ihracatçılarımızın rekabet gücünü artıracak finansman desteklerine ve finansal enstrümanlara her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu ifade etti. Büyükekşi açıklamasını şöyle sürdürdü:

Zira; ülkemiz ihracatının büyük bir kısmını gerçekleştiren KOBİ'ler, günümüzde işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle birtakım sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. KOBİ'lere sağlanan finansman tutarının toplam krediler içerisindeki payının yüzde 26 seviyesinde olduğu dikkate alındığında, kısıtlı bulunan teminat imkânlarının en temel sorunların başında geldiği görülüyor. Dolayısıyla, ihracatçı KOBİ'lere yönelik istikrarlı bir finansal desteğin devreye girmesi, uzun vadeli finansman yöntemlerinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi büyük önem arz ediyor.”

 

İhracat alacakları yurt dışından kesintisiz gelecek

 Yapılan anlaşma ile ihracat alacaklarının ülkemize kesintisiz ve zamanında getirilmesinin de sağlanacağına dikkat çeken TİM Başkanı Büyükekşi, “Anlaşma kapsamında 85 ülkeyi kapsayan Uluslararası Faktoring Zinciri kanalıyla alınan garanti hizmetlerine, 238 ülkeyi kapsayan Eximbank sigortası eklenmiş oldu. Ayrıca uluslararası ticarette gittikçe uzayan vadeler; mevcut sistemde 180 güne kadar alınabilirken, Eximbank sigortasıyla 360 güne kadar alınabilecek. Ayrıca faktoring, ihracatçılara hem kredi hem tahsilat hizmeti verebilen tek finansal ürün konumuna gelecek. Aynı zamanda, ihracat alacaklarının ülkemize kesintisiz ve zamanında getirilmesi sağlanmış olacak. Dolayısıyla, TİM olarak bu anlaşmayı sürdürülebilir ve kalıcı ihracat artışı hedefimiz için büyük bir adım olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

PAYLAŞ