TİMAKADEMİ, ‘10 İl 10 Hedef Ülke' ile ihracatçıya yol gösterecek 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), '10 İl 10 Ülke' hedefiyle ihracatı artırabilmek için nokta atışı yapacak. En fazla ihracat payına sahip 10 il ile en önemli 10 ülke eşleştirilerek bu pazarlara satışlar artırılacak.  

 

TİM  Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Her bir ilimiz ihracatını yüzde 10 arttırsa bunun toplam ihracatımıza etkisi yaklaşık yüzde 8 olacak” dedi. 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2023 hedeflerine ulaşma yolunda ihracatta nokta atışı yapacak. TİM, bünyesinde yer alan TİMAKADEMİ ile '10 İl 10 Ülke' hedefiyle ihracatta en fazla pay alan iller ile ülkeleri eşleştirecek ve bu pazarlara satışlar artırılacak. TİMAKADEMİ'nin çözüm ortakları Halkbank, Vodafone, Coface Sigorta, UPS, Global Connection, Turkishtime ile birlikte belirlenen hedef ülke konferanslarının ilki Gaziantep'te bu il ile eşleştirilen 600 milyar dolarlık pazara sahip İngiltere için olacak. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 10 ilin ihracattaki payının yüzde 80 seviyesinde bulunduğuna vurgu yaparak, ”Her bir ilimiz ihracatını geçen yıla göre yüzde 10 attırırsa bunun toplam ihracatımıza etkisi yaklaşık yüzde 8 olacak” diye konuştu.

 

Farkındalık yaratarak bir adım önde düşün

TİMAKADEMİ'nin '10 İl 10 Ülke' hedefinin önemine değinen Büyükekşi, hem ihracatçı sayısını, hem de ihracat değerini en üst seviyeye çıkarabilmek için çalıştıklarına dikkat çekti. Firmalara dünya pazarları hakkında bilgi vermeyi amaçladıklarını söyleyen Büyükekşi, “Hedefimiz, ihracatçımızı doğru pazarlara kanalize etmek. Farkındalığımızı artırarak bir adım önden düşünmek. Tecrübe ve bilgi birikimi paylaşımı kanalıyla sağlıklı bir ihracat ekosistemi oluşturmak. 2023 hedefimiz olan 500 milyar dolar ihracatı yakalayabilmemiz için illerimizin potansiyelini sonuna kadar kullanarak doğru pazarlara kanalize etmek. Ünlü bir düşünür şöyle der, 'İradenin büyüdüğü yerde, zorluklar küçülür.' Amacımız,  Türkiye'nin dünya ekonomisindeki yerine pozitif ve ölçülebilir katkılar yapmak” dedi.  

 

Vodafone 'Yarına Hazır İhracatçı' konseptini tanıtacak

TİMAKADEMİ çözüm ortaklarından Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy da TİM ile işbirliğine değinerek, “3 Mayıs'ta Gaziantep'ten başlayarak 10 ilimizi ziyaret edeceğiz. Her ilin ticarette yoğun ilişkileri olan bir hedef pazarı gündem maddesi olarak tartışacağız. İhracatçı firmalara 'Dijitalleşme Endeksi'ni açıklayarak onlara 'Yarına Hazır İhracatçı' konseptimizi tanıtacağız. Çözüm önerilerimizi paylaşacağız” dedi.

Halkbank Firmalara Risk Analizi Desteği Verecek 

Halkbank KOBİ ve Esnaf Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem ihracatçıya her alanda desteklerinin süreceğini belirterek, “Hayata geçireceğimiz  'Hedef Pazar' toplantılarıyla ihracatta sektör ve ülke çeşitlendirme stratejisinin oluşturulmasına katkıda bulunacağız. Bu toplantılar yüksek büyüme potansiyeli olan hedef pazarlarda pazar payının artırılması için gerekli uygulamaların da tespit edilmesini sağlayacak. Hedef pazarlara giriş faaliyetleri için firmaların ihtiyaç ve risk analizlerinin yapılmasına destek vereceğiz” dedi.

 

Hedef ülkeler dünya devleri

TİMAKADEMİ'nin ilk etkinliği 3 Mayıs'ta Gaziantep'te düzenlenecek. Buradaki hedef ülke konferansıyla Gaziantepli iş adamlarının İngiltere pazarına nasıl gireceği, bürokratik engelleri nasıl aşacağı, kimlerle işbirliği yapabileceği yönünde birçok bilgi paylaşılacak. Bu etkinlikte Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İngiltere İş Konseyi Eş Başkanı Remzi Gür, İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt ve bu pazarı yakından tanıyan birçok uzman Gaziantepli işadamlarına yol gösterecek.

 

Gaziantep ile İngiltere eşleşmesinin ardından sırasıyla Ankara – Çin, Antalya – Almanya, Bursa - ABD, Denizli – İtalya, Adana - Suudi Arabistan, Kayseri – Fransa, Konya – İran, İstanbul – BAE ve İzmir – Polonya illeri ve ülkeleri adına hedef ülke konferansları gerçekleştirilecek. Bu konferanslarda da hedef ülkelerin sunduğu fırsatlar, bu ülkelerin finansal olanakları, iş yaparken sıkça tekrarlanan yanlışlar, iş kültürünün pazara girişte etkisi gibi birçok konu başlığı ihracatçılarla paylaşılacak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sayfa 26 Nisan 2016 Salı tarihinde yayınlanmıştır.
PAYLAŞ