İnovasyon için ne yapıyoruz?

TİM olarak inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma ekosistemini yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı zenginleştirerek devam ediyoruz. İnovasyon bu dördü içinde en çok emek sarf ettiğimiz alan desek yanlış olmaz. Çünkü, uzun vadede ekonomiye ve ihracata kaldıraç etkisi yaratacak temel alan inovasyon. Mevcut çalışmalarımızı şu dört başlıkta toplamak mümkün:

• İnovasyon Haftası

• İnovaLİG Programı

• İnosüit Projesi

• İnovaTİM Grupları

İnovasyon haftası 2017'de altıncısını planladığımız dev bir organizasyon. Temel amacı bilinç uyandırma. Nedeni basit. İnovasyon kelimesi insanlarda pek de kolay yapılan bir uğraşı çağrıştırmıyor. Oysa inovasyon tamamen düşünce sistemindeki tabuların yıkılmasına bağlı bir süreç. Zor değil kolay, pahalı değil ucuz, mevcutla yetinen değil alternatifler arayan, aramaya yönelten bir süreç. 2013-2016 döneminde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi illerde düzenlediğimiz bu organizasyon, inovasyon öncülerini işadamları, öğrenciler, akademisyenlerden oluşan 200 bini aşkın insan ile buluşturduğumuz bir festivale dönüştü. Bu yıl Aralık ayında sizleri, başarı hikâyelerini, yaratıcı fikirlerin gerçeğe dönüşümünü, ilham veren fikirleri dinlemek için 6. İnovasyon Haftası'na bekliyoruz.

Bunun yanında firmalarla bire bir yürüttüğümüz başka bir organizasyonumuz, İnovaLİG programı. Bu sadece bir yarışma değil. Firmaların potansiyellerini gördükleri, eksiklerini tarttıkları ve yönlendirme aldıkları bir süreç; bir gelişim programı. Her bir firma kendine özel hazırlanmış kapsamlı bir raporla besleniyor. Tabii ki; dereceye girenler başka. Onlar ödüllerini dört yıldır Cumhurbaşkanımızın elinden alıyorlar. İnovaLİG, firmalarımızın yıllar itibariyle inovasyon gelişimlerini ücretsiz olarak takip edebilmelerine imkan sağlıyor. Aynı zamanda, 2023 vizyonumuzu şekillendirdiği için oldukça kritik bir öneme sahip. İnovaLİG'e başvuran firmalarımız inovasyon yetkinlikleri bazında yarışıyor, hem de inovasyon kültürlerini interaktif bir platformda geliştirme fırsatı buluyor Firmalarımıza Avrupa'da 17, dünyada 67 ülkeden 6.700 firmanın yer aldığı IMP3rove Akademi veri tabanına ulaşma imkanı sunuyoruz. Ücretsiz olarak sunduğumuz kıyas analizi raporu sayesinde küresel firmalar ile yerel rakipleri arasında kendi konumlarını görebiliyorlar. 

Geçen yıldan itibaren İnoSuit isimli bir programa başladık. Bu program bir mentörlük projesi. İhracatçılarımızın inovasyon yönetimi yetkinliğinin sürdürülebilir şekilde arttırılması ve uluslararası iş yapma tecrübesi kazanması için uyguladığımız farklı bir program. Projeyle ülkemizdeki üniversiteler ve özel sektör arasında işbirliğinin geliştirilmesini ve üniversitelerdeki bilimsel bilgi ve uygulama tecrübesinin anılan şirketlere aktarılmasını hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında hayata geçirilen proje kapsamında, 22 üniversiteden alanında uzman 31 akademisyen ve mentör, 42 ihracatçı firma ile eşleştirildi. Projenin ikinci ayağı sonbaharda başlayacak.

Bir de öğrencilere özel bir yapılanmamız var: İnovaTİM. İnovatim Türkiye genelinde 70 ilde 140 üniversiteden 2 bin öğrenciyi kapsıyor. Yurtiçi ve dışı teknik geziler, çalıştaylar ve mentörlük projeleri ile öğrencilerde inovasyon bilinci uyandırmayı amaçlıyor.

Türkiye'deki inovasyon ekosisteminin tüm paydaşlarını projelerimize katılmaya davet ediyor, sizlerden alacağımız güçle çok daha büyük bir sinerji yaratacağımıza inanıyoruz.

PAYLAŞ