İhracatın genel görünümü

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan OECD Ekonomik Görünüm ara raporunda, bu yıla ilişkin küresel büyüme tahmini yüzde 2,9'a çekilirken, Dünya ekonomisindeki düşük büyüme görünümünün, gelişmiş ekonomilerde beklenenden zayıf performans ve gelişmekte olan ülkelerdeki hafif iyileşmeyle beraber devam ettiği vurgulandı.

Küresel ekonomideki bu zayıf yönlü büyüme trendi devam ederken, Dünya mal ticaretindeki küçülme de sürüyor. Bu yılın ilk yarısında dünya mal ticareti değer olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 azalarak 7,8 trilyon dolara indi. Aylık dış ticaret verisi açıklayan ülkelerin 2016 yılı ihracatına baktığımızda ise bugüne kadar yaklaşık ortalama yüzde 6 gerileme olduğunu görüyoruz.

Türkiye'nin 8 aylık ihracat verileri bizdeki kaybın yüzde 2,3 civarında kaldığını gösteriyor. Ortalamaya göre tatminkar bir performans. Bizden iyi olanlar da var ancak genel görünüm, en büyük ihracat pazarlarımızda devam eden sorunlar ve bu yıl eklenen Rusya etkisine rağmen Türkiye'nin hala “iyi”ler arasında olduğuna işaret ediyor.

Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu da şu: Dünya ihracatındaki yüzde 6'lık gerilemenin yaklaşık 2 puanı dolar bazında fiyatlardaki gerilemeden, 4 puanı ise miktardaki azalmadan kaynaklanıyor.  Türkiye'deki yüzde 2.3'lük gerilemede ise durum şöyle: miktar bazında ihracatımızda yüzde 4 civarında artış, ihracat fiyatlarımızda ise dolar bazında yüzde 6 civarında gerileme var. Yani dolar bazında daha ucuza daha çok mal satıyoruz. Dünya genelinde ise durum tersi; yani daha az miktarda mal ticareti yapılıyor ve fiyatlar da daha füşük. Yıl sonunda ise Dünya ithalatından aldığımız payda yeni bir rekor kıracağımızı bekliyoruz. Ancak kilogram başına fiyatlarımız 2015'in altında gerçekleşecek. Diğer önde gelen ülkelerde durum ise şu şekilde: Çin yüzde 7 gerileme, Almanya değişim yok, ABD yüzde 6 gerileme, Japonya yüzde 1 gerileme, Brezilya yüzde 4 gerileme, Rusya yüzde 28 gerileme. Rusya demişken, bu ülkeye ihracatımızda geçtiğimiz aydan bu yana bir kıpırdanma olduğunu eklemeden geçmeyelim. Hatta Ağustos ihracatımız (150 milyon dolar) son 8 ayın, yani bu yılın, en yüksek ihracat rakamı oldu. Cumhurbaşkanımızla Rusya Devlet Başkanı Putin arasında gerçekleşen görüşme sonrasında iyileşme yoluna giren Rusya-Türkiye ilişkilerinden ihracatımızın da olumlu etkilenmesini ve bu etkinin önümüzdeki dönemde görülmesini bekliyoruz.

Diğer taraftan Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak bizler de ihracat ayağında elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret ediyoruz. Hedef pazarlardaki ihracatımızı artırmak amacıyla düzenlediğimiz “10 İl 10 Ülke” temalı toplantılara devam ediyoruz.Yeni Ar-Ge merkezleri açılmasına yönelik projemiz hayata geçti.  15 Temmuz tarihinde, Türk milletinin iradesine, birliğine ve dirliğine karşı yapılan menfur darbe girişiminin yarattığı uluslararası negatif etkileri algıyı gidermek amacıyla yurtdışı tanıtımlarımıza son sürat devam ediyoruz . İhracatta katma değeri artırmak amacıyla düzenlediğimiz ve önümüzdeki ay Adana'da ve 8-9-10 Aralık'ta İstanbul'da düzenleyeceğimiz İnovasyon Haftalarına sizleri şimdiden davet ediyoruz.

PAYLAŞ