İhracata her açıdan tam destek

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak hem ihracatımızı artırmak hem de ticaret ortaklarımızla dostluğumuzu pekiştirmek için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. 3,1 milyon kişiye istihdam sağlayan 67 bin ihracatçının temsilcisi olarak, ihracatçılarımızın menfaatlerini korumak ve ihracatımızı artırmak için azimle çalışıyoruz. Teknik çalışmalarımızın yanında bazı etkinlikler de organize ediyoruz. İhracat Pusulası Etkinliklerimiz, Büyükelçiler ve Delegeler Buluşmalarımız da bu amaçlarımıza hizmet eden önemli etkinliklerimizden birkaç tanesi.

Coface'ın desteğiyle düzenlediğimiz ve 10 ülkeyi kapsayan İhracat Pusulası Programımız bu ay “Rota: Rusya” etkinliği ile devam etti. Etkinlik öncesinde TİM Başkanımız Mehmet Büyükekşi ile Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelsyhev ticari engellerin kaldırılması için atılması gereken adımlarla ilgili görüştü. Bu görüşmeler bizler için çok önemli, çünkü talep ettiğimiz her şey ilişkilerimizi eski seviyesine taşıyabilmemiz için önemli  bir adım olarak geri dönüyor. Diğer taraftan, etkinliğimizde de tüm ihracatçılarımıza Rusya pazarını en kılcal damarlarına kadar anlatmaya çalıştık. İstiyoruz ki ihracatçılarımız her pazar hakkında daha doğru bilgilere sahip olsun, dış pazarlardaki potansiyellerini keşfetsin.

Yine aynı şekilde, Türkiye'de görev yapan yabancı misyon şeflerini bir araya getirerek dostluğumuzu pekiştirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz “Büyükelçiler Buluşması” bizim için çok önemli bir değer taşıyor. İlkini 2014'te Mardin'de gerçekleştirdiğimiz buluşmayı 2015'te Trabzon'da ve geçtiğimiz sene de Çanakkale'de düzenledik. Bu yıl da 4. Büyükelçiler Buluşması'nı Gaziantep'te 3 günlük bir organizasyon ile gerçekleştirdik. Ülkelerarası işbirliğini ve istişare ortamını güçlendirmek için gerçekleştirdiğimiz etkinliğe 74 ülkeden 44'ü büyükelçi seviyesinde olmak üzere misyon şefleri aileleriyle birlikte katıldı. Toplam 174 katılımcının yer aldığı buluşmada IMF, AB Türkiye Delegasyonu ve Arap Ligi'nin Türkiye temsilcileri de yer aldı. Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek de etkinliğimize teşrif ederek Türkiye ekonomisi ile ilgili kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Misafirlerimizden şuanda birçok teşekkür maili ya da mektubu alıyoruz, önümüzdeki yıl nerede düzenleyeceğimizi soruyorlar. Bu sinerji de bizleri oldukça mutlu ediyor.

Diğer taraftan, Türkiye İhracatçılar Meclisi, bölgesel ve sektörel bazda faaliyet gösteren 60 İhracatçı Birliğini, 26 sektörü, ihracatçılara ve İhracatçı Birlikleri'ne hizmet veren 13 Genel Sekreterliği ulusal ve uluslararası düzeyde temsil ediyor. Bu geniş aileyi bir araya getirmek için de her yıl “Delegeler Buluşması” düzenliyoruz. Gerek iş olarak gerekse ailelerimizle bir araya geldiğimiz bu etkinlikte, Türkiye'nin ihracatına, ihracatçılarımızın sorunlarına ilişkin konuları da masaya yatırıyoruz. Ancak, bu buluşmanın asıl amacı resmi toplantıların ağır atmosferinden çıkarak, daha samimi bir ortamda bir arada bulunmak. Bu sayede daha samimi bir ortamda delegelerimizle fikir alışverişi yapma şansı yakalıyoruz. Bu da bizim için oldukça önemli, çünkü TİM delegeleri Türkiye'nin her bölgesindeki ihracatçıları temsil ediyor. TİM olarak biz ticaretimizin sürdürülebilirliğini artırmanın sadece daha çok mal satarak değil aynı zamanda kalıcı dostluklar geliştirmekle mümkün olacağına inanıyoruz. Bu inançtan hareketle, böyle etkinliklerle ihracatımızı ve ihracatçılarımızı her açıdan beslemeye devam edeceğiz.

PAYLAŞ