Büyümeye ihracat ile devam etmeliyiz

Türkiye ilk kez bundan birkaç yıl önce, hem devletin hem özel sektörün sorumluluk aldığı, uzun vadeli bir strateji ortaya koydu. 2023'e yönelik hedeflerini belirledi. Geçmiş dönem performansımız gözle görülür bir yol kat ettiğimizi gösteriyor. Geçtiğimiz yıl geneli için yüzde 4, 2015'in son çeyreği için gelen yüzde 5.7'lik büyüme verisi, hepimizin yüzünü güldürdü. Keza çevremizde sorunlu ülkelerin olduğu, küresel ekonominin hala zayıf gittiği bir ortamda dahi ekonomimiz pek çok ülkeden daha iyi bir büyüme hızı yakalayarak, karamsar olanları mahcup etti. Gelen büyüme verisinin sevindirici olmasının bir nedeni de ekonominin son çeyrekte net ihracat katkısı ile büyümüş olmasıydı. Beklediğimiz şekilde ihracat büyümeye 1.3 puan pozitif katkı verdi.

İstiyoruz ki; net ihracat büyümeye her zaman pozitif katkı versin. Bunu en çok da proaktif, en zor dönemde bile sattığı mal miktarını, ihracat yaptığı ülke sayısını artıran ihracatçılarımıza güvenerek söylüyorum. Bu nedenle hem büyüme hem ihracat adına, 2016 için iyimseriz.

İhracatta bu yıla da güzel bir başlangıç yaptık. İhracatımız 14 ayın ardından şubatta yakaladığı yükseliş performansını mart ayında da devam ettirdi. Nisan ayında da ihracatımızdaki artış devam ediyor.

Sevindirici olan diğer bir gelişme ise, 2015 boyunca ihracatımıza toplam 12.6 milyar dolar negatif etki veren Euro/dolar paritesinin bu yıl mart ayının başından itibaren pozitif etki gösteriyor olması. Aşağıdaki grafik 2015 başından bugüne dek parite etkisini gösteriyor. Önümüzdeki aylarda etkinin zaman zaman eksiye düştüğünü görebiliriz ama 2016'da ciddi anlamda negatif parite etkisi görmeyeceğimiz aşikar.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Ticaret Örgütü tarafından açıklanan verilere göre 2015 dünya ihracatından aldığımız pay binde 8.7 ile en yüksek düzeye ulaşmış durumda.

Biliyorsunuz 2023 hedefimiz bu payın yüzde 1.5'e çıkması. Bu yıl dünya ticaretinden alacağımız payı daha yukarı taşıyacağımızı ve ihracatta artış trendini devam ettireceğimizi düşünüyoruz. Dünya ve Türkiye ihracatına yönelik beklentilerimizde bir sapma olmaz ise 2016 sonunda dünya ticaretinden binde 9 pay alacağız.
PAYLAŞ