Başkandan

Türkiye İçin İhracat, İhracat İçin İnovasyon Şart

HAZİNE VE MALİYE BAKANIMIZ SAYIN BERAT ALBAYRAK VE TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN'IN KATILIMIYLA, TİM DELEGELER ÇALIŞTAYI'NIN 2'NCİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK. 27 İHRACATÇI SEKTÖRÜMÜZÜN TEMSİLCİLERİ, TALEPLERİ DOĞRUDAN YETKİLİLERE İLETEBİLDİ. BAKANLIKLARDAN DA HIZLA REAKSİYON ALDIK.

Hedefe adım adım

Biz bir iddiayla yola çıktık: Dış ticaret fazlası veren Türkiye!

Yeni hedef: 100 bin ihracatçı, 200 milyar dolar ihracat

TİM olarak, verdiğimiz sözleri hayata geçirmek adına var gücümüzle çalışacağız. İhracat, Türkiye'nin refahı için tek çıkış kapısıdır. Yeni yıl bizler için, ihracatımızda sürdürülebilirliği ve yenilikçiliği tüm sektörlere yaydığımız bir yıl olacak.

Milli Tasarım Kültürü Gelişiyor

Hedefimiz “Dış Ticaret Fazlası Veren Bir Türkiye” diyerek, bunun arka planında her zaman katma değerli üretime ve ihracata vurgu yapıyoruz. Katma değerli üretimin de kalbi tasarımda atıyor.

Yeni Ekonomi Programının Özü: İhracat

Ticaretimiz ve ekonomimiz açısından tehdit oluşturan, Türk Lirası üzerindeki baskının ve ticaret savaşlarının artarak devam ettiği günlere şahit olduk. İçinden geçtiğimiz bu sıkıntılı günlerde, 2019 - 2021 yılları arasında ekonomimizin yol haritasını oluşturacak olan Yeni Ekonomi Programını (YEP) dört gözle bekliyorduk.

Cari açığı hizmet ihracatı ile yenebiliriz

Bizler de TİM yönetimi olarak, elimizdeki imkânların tamamını ihracatçılarımızın bu süreçten en az darbe ile çıkmaları için seferber ettik. TİM olarak bizlerin ve 61 ihracatçı birliğimizin elindeki yedek akçelerden oluşan atıl fonların ihracatçılarımızın zarar görmemesi için Eximbank'a kullandırılması konusunda hazırlığımızı yaptık ve Ticaret Bakanlığımızın himayesinde ilgili protokole imza attık.

Daha güzel yarınlara hep beraber

Ekonomimizi daha ileri taşıma noktasında, ihracatın ne denli önemli olduğu artık hepimizin malumu. Bu bilinçle, ihracata ilişkin çalışma ve projeler üzerinde titizlikle duruyoruz. Önceki yönetimler döneminde başlayan projeleri çok daha etkin ve kapsayıcı bir hale getirmek için çalışıyoruz. Bunların yanında, yeni projeler de geliştiriyoruz.
PAYLAŞ