Türkiye'de ‘işler yolunda'

Eylül ayı Türkiye ekonomisi için olumlu başladı. Önce Ağustos ayı ihracatımızın yüzde 7,6'lık artış ile 11,9 milyar dolara ulaşması, ardından da yüzde 3,1'lik ikinci çeyrek büyümesi ile Türkiye ekonomisinin 27 çeyrektir devam eden büyüme trendini sürdürmesi yüzümüzü güldürdü. Böylece ekonomimizin tüm gücüyle ayakta olduğunu bir kez daha dünyaya göstermiş olduk.

3 milyon kişiye istihdam sağlayan 65 bin ihracatçı firmamızın çatı örgütü olarak 15 Temmuz terörist girişiminin ekonomimizde ve ihracatımızda kısa vadede bile olumsuz bir etki bırakmamasından büyük kıvanç duyuyoruz. Ülkemizin maddi ve manevi bütün temel değerlerini hedef alan bu onursuz girişime milletimiz geçit vermedi, demokrasiye sahip çıktı. Ayrıca, gerek muhalefet partilerimizin gerekse her kesimden sivil toplum kuruluşlarının ortak tutum takınmalarıyla yıllardır özlemini duyduğumuz uzlaşmacı atmosfere de kavuşmuş olduk.

15 Temmuz darbe girişiminin dünyadaki olumsuz yansımalarını ortadan kaldırmak ve gerek Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli tanıtmak gerekse ülkelerarası işbirliği fırsatlarını hayata geçirmek için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu kapsamda Meclisimizin hayata geçirdiği en önemli tanıtım etkinliklerinden biri olan Büyükelçiler Buluşmasını bu yıl 73 ülkeden 181 büyükelçi ve bürokratın katılımıyla 2-4 Eylül tarihleri arasında Çanakkale'de gerçekleştirdik. Dünyanın her köşesinden diplomatlara “Türkiye'de işler yolunda” mesajı verdik.

Yine aynı çerçevede Bakanlarımız Başkanlığında düzenlenen heyetlere katılıyoruz. TİM, TOBB, MÜSİAD, Borsa İstanbul temsilcileri, Milletvekilleri ve Türk iş adamlarından oluşan heyetlerle Ekonomi Bakanımızın başkanlığında, Danimarka, Hollanda, İtalya ve İngiltere'ye Kalkınma Bakanımız başkanlığında da Polonya ve Romanya'ya ziyaretlerde bulunduk. Önümüzdeki günlerde de Katar, Kuveyt ve Lüksemburg ile devam edeceğiz.

Bu süreci başarıyla atlatmak ve büyük ekonomiler arasına girme hedefimize ulaşmak için ülke tanıtımının yanında bilgi üreten ve bilgiyi nitelikli bir biçimde kullanarak ticari değere dönüştüren, etkin işleyen bir Ar-Ge ve yenilik ekosistemini de oluşturmamız gerekiyor. Ancak bu sayede ülkemizin ihtiyaç duyduğu uzun soluklu, sağlıklı, sürdürülebilir büyümenin yolunu açabiliriz. Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma ayrılmaz bir bütün, bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu konuda başarılı olabilmek için de kamu ve özel sektör dayanışmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda, 65. Hükümet Programında yer alan Öncelikli Teknoloji Alanlarında Ticarileştirme Öncelikli Dönüşüm Programı kapsamda öncelikli sektörlerde teknolojik ürün yatırımlarını ve prototip geliştirme süreçlerinin ve kümelenme çalışmalarının desteklenmesini temenni ediyoruz, bu noktada üniversitelerimize de büyük görev düşüyor.

Biz de TİM olarak bu alanda bilinç oluşturmak, Ar-Ge ve inovasyonu teşvik etmek için etkinlikler düzenliyoruz. 11 Haziran'da lansmanını yaptığımız “Türkiye Tasarım Haftası”nı 18-23 Ekim tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle Türk tasarımını markalaştırarak dünya ile daha güçlü etkileşimlere geçmesini sağlamayı; tasarımı, sanayi, endüstri ve ihracatla buluşturmayı ve bu Türk ekonomisinde yeni bir ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Sergiler, konferanslar ve tasarım yarışmalarının yer alacağı etkinliklerimize tasarıma gönül veren herkesi davet ediyoruz.

 

Bu sayfa 2 Ekim 2016 Pazar tarihinde yayınlanmıştır.
PAYLAŞ