Türkiye birlikte daha güçlü

15 Temmuz gecesi yalnızca ülkemizin varlığına bütünlüğüne değil insanımızın canına kasteden hain bir darbe girişimini arkamızda bıraktık. Sayın Cumhurbaşkanımızın basiretli ve soğukkanlı duruşu tüm milletimizde büyük bir heyecan yarattı. Ülkemiz, demokrasimiz milletimizin ellerinde yeniden hayata döndü. Biz de 65 bin ihracatçının temsilcisi olarak, bu onursuz terörist girişimin başladığı ilk saatlerde ilgili bütün STK ve iş dünyasının ileri gelenleriyle ortak bir tutum sergileyerek “Demokrasinin, Milli İradenin ve Hükümetimizin Yanındayız” dedik. Daha olaylar yatıştırılmamışken temaslarda bulunmak üzere ticaret heyetimizi Panama ve Guatemala'da uğurladık. Evet, bunu ihracatçı camiası olarak yüksek bir bilinçle yaptık. Çünkü dış dünyaya “Türkiye'de her şey yolunda, sorun yok” mesajını o gün hemen vermeliydik. Aynı şekilde, Türkiye'deki tüm yabancı misyonlara, yurtdışında bağlantı halinde olduğumuz STK'lara, uluslararası basın kuruluşlarına, yatırım bankalarına, kredi derecelendirme kuruluşlarına ve ihracatçılarımız aracılığıyla Türkiye'den ürün ithal eden herkese ekonominin tüm kurumlarıyla daha etkili bir şekilde çalışmaya devam ettiğini, hiçbir şeyin farklı olmadığını izah eden farklı mektuplar gönderdik. Pek çoğundan olumlu geri dönüşler almaya da devam ediyoruz.

Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bu bedbaht olayın aynı zamanda ekonomimizde bir manivela rolü üstlenmesini ise şükranla karşılıyoruz. İlan edilen OHAL sürecinde dahi ekonomimiz ve ihracatçılarımız için ardı ardına önemli gelişmeler hayata geçirildi. Mütemadiyen dile getirdiğimiz “yeşil pasaport” talebimiz yasalaştı. Son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine iki yıl süreyle yeşil pasaport verilebilecek. Böylece, ihracatçılarımızın vize işlemleri sebebiyle zaman kaybı yaşamalarının önündeki engellerin ortadan kalkacağını umuyoruz. Taleplerimiz arasında yer alan Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerine destek verilmesi hususunda yönetmelik Meclisimiz tarafından onaylandı. Ayrıca, yatırımcılar açısından büyük önem taşıyan “Türkiye Varlık Fonu”nun kurulmasıyla ile ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyoruz.

Cumhurbaşkanımızın Rusya ziyareti ile ilişkilerimizin düzelmesini, dış ticaretimizin eski seviyelere dönerek hedefimiz olan 100 milyar dolara yükselmesini bekliyoruz. Düzenlediğimiz İhracatçı Eğilim Anketi Araştırması'nın 2016 üçüncü çeyrek sonuçları da karşılıklı atılan olumlu adımlar sonrası, Rusya'nın ihracatçılar için hedef ülkeler sıralamasında tekrar ikinci sırada yer aldığını gösteriyor. Dış ticaretimizde çok eski ve köklü bir partnerimiz olan Rusya'ya yönelik ihracatçılarımızın motivasyonunu yeniden yüksek görmek, ihracatımızda büyük sıçrayışların habercisi olduğunu ortaya koyuyor. İhracatçımızın inanç ve çalışkanlığıyla her zorluğun üstesinden geleceğini biliyoruz.

Ülkemiz ihracatına yönelik algı oluşturulmasını hedefleyen bir başka büyük projemiz olan Türk Ticaret Merkezleri (TTM) ile ilgili çalışmalarda da sona yaklaşıldığını paylaşmak isterim. Proje kapsamında, dünyada ticaretin merkezi kabul edilen bölgelerde 365 gün fuar anlayışıyla çalışacak olan TTM'leri kurmaya başladık. Çok yakında bu merkezler İran, ABD, Dubai, İngiltere, Almanya, Japonya, Kenya, Rusya gibi çeşitli ülkelerde faaliyetlerine başlayacak. Sürdürülebilir bir kalkınma ve ülke refah seviyesini artırmak için ihracatımız lokomotif görevini bu süreçte de sürdürmeye büyük bir isteklilikle devam edecektir.

PAYLAŞ