Korumacılık artarken Türkiye'nin ihracatı da artıyor

Dünya ekonomisi 2017'ye oldukça hareketli başladı. Trump'ın ABD Başkanlık koltuğunu devralması ile birlikte yaptığı açıklamalar ve aldığı kararlar dünya genelinde geniş yankı buluyor. Trump'ın, Obama döneminde imzalanan Trans Pasifik Ortaklığı Anlaşması'ndan çekilmesi ve Meksika sınırına duvar örülerek maliyetinin Meksika mallarına yönelik gümrük vergisi artışı ile karşılanmasına yönelik tasarısı, dünya ticaretinde korumacılığın artacağına ilişkin beklentileri güçlendirdi. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de baş gösteren bu korumacı politikalar, geçtiğimiz yıl sürpriz bir şekilde sonuçlanan Brexit süreci ile birleştiğinde dünya genelinde küresel ticaretin geleceği açısından olumsuz beklentileri artırıyor.

Bunun yanında petrol ve emtia fiyatlarındaki toparlanma ile birlikte dünya ticareti son dönemde artış trendine girdi. 2016 yılı genelinde küresel ticaret hacmi 2015'e kıyasla yüzde 2,6 gerileyerek 16,1 trilyon dolar civarında gerçekleşti. Türkiye'nin ihracatı ise aynı dönemde çevremizde ve ülkemizde yaşanan onca olumsuz gelişmelere rağmen sadece binde 9 geriledi. İhracatımızdaki küçük azalmaya rağmen 2016 yılı bizim için bir başarı yılı oldu. Çünkü 2015 sonunda ihracatımızın dünya ticaretindeki payı yüzde 0,87 seviyesinde iken, 2016 sonunda bu oran yüzde 0,9'a yükseldi. Böylece hem yeni bir rekora imza attık hem de 2023 hedefimiz olan yüzde 1,5'a bir adım daha yaklaştık.

2017'nin ihracatımız için bir sıçrama yılı olacağını ifade etmiştik. Bunu söylerken, petrol ve emtia fiyatlarının yükselmesi ile ihracat değerimizin artış göstereceği, Rusya ve Irak'a olan kayıplarımızın telafi edileceği, petrol ihracatçısı ülkelerin ekonomilerindeki düzelme ile bu noktalara ihracatımızın artışa geçeceğini öngörmüştük. 2017'nin ilk iki ayında karşımıza çıkan rakamlar bu tahminlerimizde haklı olduğumuzu ortaya koydu. Ocak ihracatındaki yüzde 18 artışla son 4 yılın en yüksek aylık artış oranını yakaladık. Rusya'ya ihracatımız yüzde 57 artarken, Irak'a karşı ise yüzde 42 oranında yükseldi. Avrupa Birliği'ne ihracatımız da yüzde 12,8 artış kaydetti. Önümüzdeki aylarda ihracatımızın ortalama yüzde 9-10 civarında artış göstererek yılsonunda 155 milyar dolar seviyelerine yükseleceğini ve dünya ticaretinden aldığımız payın da rekor kırmaya devam edeceğini öngörüyoruz.

TİM olarak ihracatımızın sürdürülebilir bir şekilde artışını devam ettirmesi için çalışmalarımıza hız veriiyoruz. Türk Ticaret Merkezlerimizin ilkini Tahran'da açıyoruz. Önümüzdeki aylarda da New York ve Dubai'de açılışlarımız gerçekleşecek. 2016'da olduğu gibi 2017'de de ticaret heyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Şubat ayında Benin ve Almanya'ya ticaret heyeti düzenledik, Mart ayında ise Etiyopya ve Gine'ye düzenleyeceğiz. 2017 yılı hedefimiz ise 48 ülkeye 40 ticaret heyeti düzenlemek. “10 İl 10 Ülke” çalışmaları kapsamında, Mart ayında Kayseri'de Fransa özelinde gerçekleştireceğiz. İnanıyoruz ki, yapmış olduğumuz faaliyetler atılım yılı ilan ettiğimiz 2017 yılında ihracatımızın gücüne güç katacak. Aynı zamanda istihdamda da bir seferberliğe imza atmış olacağız. TİM olarak hedefimiz, 2017 yılında 300 bin ek istihdam yaratmak. İhracatçılarımızın dinamizmi ile bu hedeflerimizi gerçekleştireceğimizden hiçbir kuşkumuz yok!

 

 

PAYLAŞ