İhracatımız önümüzdeki dönemde artacak

2015 yılında uluslararası ticarette yaşanan daralma 2016'da da etkisini sürdürüyor. DTÖ tarafından açıklanan ve dünya ticaretinin yüzde 90'ını kapsayan verilere göre, 2016 yılı birinci çeyreğinde küresel ticaret 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 7.6 daraldı. Bu daralmada, 2015 yılında olduğu gibi petrol ve emtia fiyatlarının düşük seviyelerde seyretmesi etkili olmaya devam ediyor. Ancak, önümüzdeki aylarda bu fiyat etkilerinden kaynaklanan baz etkisinin ortadan kalkmasıyla birlikte, dünya ticaretinde tekrar toparlanma dönemine girilecek. Türkiye'nin ihracatında da aynı dönemde fiyat etkisi kaynaklı düşüş yaşanıyor. Ancak, miktar bazında ihracatımızın ilk dört ayda yüzde 5.4 artıyor olması bizleri sevindiriyor. Zira, ihracatımızdaki miktar artışı, petrol ve emtia fiyatlarında baz etkisinin ortadan kalkmasıyla birlikte, ihracatımızın önümüzdeki dönemde değer bazında da artacağına işaret ediyor. Türkiye bu yolda emin adımlarla ilerlerken, biz de TİM olarak ihracatımıza, büyümeye, inovasyona ve gelişime katkı sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Türkiye ekonomisinin ilerlemesinde inovasyonun, inovatif düşüncenin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz ve buna yönelik faaliyetlerde bulunuyoruz. Son olarak, 4-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Etkinlikleri'ne binlerce inovasyon tutkunu katıldı. Katılımcılar, hem yurtiçi hem yurtdışından onlarca konuşmacının yer aldığı konferans ve panellerle dünyadaki son yeniliklerden haberdar olma fırsatı yakaladı. Diğer taraftan, ihracatçılarımıza ve girişimcilerimize büyük destek sağlayan TİM-TEB Girişim Evlerimizin beşincisini 18 Mayıs'ta Trabzon'da açtık. Girişim Evleri'nde finansman, kamu desteklerine ulaşma, ihracata giriş, yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ürün tanıtımı ve mentorluk gibi pek çok hizmet veriliyor.

İnovasyon ve girişimcilikle alakalı çalışmalarımızın yanı sıra, ihracatçılarımıza yol gösterici çalışmalar ve raporlar da hazırlıyoruz. 12 Mayıs'ta basın lansmanını yaptığımız “Trans Pasifik Ortaklığı Anlaşması'nın Türkiye Ekonomisine ve Dış Ticaretine Etkileri” raporu ile anlaşmanın uygulamaya geçmesiyle ortaya çıkabilecek senaryoları inceledik. Sektör başkan ve yöneticilerimizin görüşlerini de içeren bu rapor ile ihracatçılarımız açısından farkındalık yaratmayı ve onları gerekli önlemleri almaya sevk etmeyi hedefliyoruz. Yine, Mayıs ayında yayımladığımız bir diğer rapor olan “Ekonomi ve Dış Ticaret Raporu” ile de 2015 yılında Türkiye'nin ve dünyanın dış ticaretinde yaşananlara ışık tutarken, 2016 yılından beklentilerimizi de ortaya koyduk. Ayrıca, konuyla ilgili bir başka çalışma olan “İlk 1000 İhracatçı Araştırması” ile 2015 yılında en fazla ihracat yapan ilk 1000 firmanın ihracat profillerini ortaya koyduk. İlkini 3 Mayıs'ta Gaziantep'te gerçekleştirdiğimiz “10 İl 10 Ülke” seminerleriyle ihracatçılarımıza yol gösterme çalışmalarımızı da güçlendiriyoruz. Hedef ülke pazarlarındaki fırsatlar, ilgili şehirlerimizin güçlü ve avantaj sahibi olduğu yönler ve bunların nasıl kullanılabileceği ile ilgili yoğun bir içeriğe sahip olan bu seminerler sayesinde ihracatçılarımızın gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor; bu yaptığımız çalışmaların ülkemize ve ihracatçılarımıza faydalı olacağına inanıyoruz.

PAYLAŞ