Güçlü ihracat için girişimcilik

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak ihracat kadar girişimciliğe de büyük önem veriyoruz. Bu yüzden bir süredir ihracata dayalı teknolojik girişimcilik konusunda faaliyetler sürdürüyoruz. Bu çalışmala ilk bakışta TİM'in ana faaliyet konusu değilmiş gibi görünebilir. Ancak ihracatımızı sürdürülebilir şekilde artırmak için ürün yelpazemizi inovatif ürünlerle genişletmemiz gerektiğini, bunun yolunun da güçlü ve cesur girişimlerden geçtiğini biliyoruz.

Girişimcilik alanındaki faaliyetlerimizin yol haritasını oluşturmak amacıyla düzenlediğimiz çalıştaylarda ekosistemin tüm unsurlarını bir araya getirdik. Bu buluşmalarda iki konu öncelik kazandı. İlki İstanbul'u küresel bir girişimcilik merkezi haline getirmek, ikincisi de Türkiye'den 2023 yılına kadar çok sayıda unicorn çıkarabilmek.

İlk konu ile ilgili çalışırken hem ekosistem ile hem de kamu ile sık sık temaslarda bulunduk. İstanbul'un bir merkez haline dönüşmesi için önce bir buluşma etkinliğine ihtiyacımız olduğunda karar kıldık. Bu yolda ilk adımı, Türkiye İnovasyon Haftası'nın altıncı yılında etkinliğimizi Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası'na dönüştürerek attık. Girişimcilikle ilgili bütün konferans, B2B görüşmeleri ve pitching seanslarını Born Global İstanbul başlığı altında gerçekleştirdik. İnanıyorum ki Born Global İstanbul, dünyada önemli networkleri bir araya getiren Slush, Web Summit gibi uluslararası bir marka olacak.

İkinci husus olan Türkiye'den unicornlar çıkarma konusunda da bir süredir Türk Ekonomi Bankası ile birlikte Girişim Evleri projemizi yürütüyoruz. Bu projeyi diğerlerinden ayıran en önemli fark, yaygınlığı. Unicornlara giden yol, projelerin sayısının ve niteliğinin artmasından geçiyor. Biz de 10 ilde faaliyet gösteren girişim evlerimizle adeta Türkiye'nin her yerinde yetenek ve proje arıyoruz. Değerlendirmeye uygun bulduğumuz projeleri, onları teknoparklardan ayırmadan, danışmanlıkla, pazarlama taktikleriyle ve tabii ki networklere ulaştırarak besliyoruz.

Ayrıca, ODTÜ Teknokent sahipliğinde “Growth Circuit” adı ile San Francisco'da bir merkez açtık. TEB ve Intel de iş ortağı olarak projeye destek veriyor. Silikon Vadisi'ndeki bu merkez ile girişimcilerimiz için ABD'ye resmi olarak kolay giriş, San Francisco ilişki ağına erişim ve ekosisteme kolay adaptasyon imkânları sunuyoruz. Bu imkânlar sayesinde girişimcilerin piyasayı yakından takip etme, fikirlerini geliştirme, yeni müşteriler bulma ve yatırım alma fırsatlarına ulaşmaları çok daha kolay şekilde mümkün olacak.

Growth Circuit, ürün ya da hizmetini geliştirmiş ve ticarileşmek isteyen girişimlere “Erken Aşama Yatırım” yaparak küresel ölçekte başarılı Türk şirketleri yaratmayı hedefliyor. Ayrıca bu girişimlere Amerika pazarını yerinde deneyimleme fırsatı da sunuluyor. Mart ayında San Francisco'daki bu merkezleri ve proje partnerlerini ziyaret etme fırsatı bulduk. Proje yöneticileriyle ve San Francisco merkezli global firma yöneticileriyle görüşmeler yaparak yeni fikirleri ve mevcut uygulamaları geliştirme yollarını değerlendirdik.

Umuyoruz ki bu doğrultuda çalışmaya devam ederek Türkiye'ye girişimcilik kültürünü benimseteceğiz. Eşsiz potansiyelimizi girişimcilikle harekete geçirerek 2023 hedeflerimize adım adım ilerleyeceğiz.

 

Mehmet BÜYÜKEKŞİ

TİM Başkanı

PAYLAŞ