Gelecek için umutluyuz

Ekonomide yaşanan gelişmeler, 2016'nın ilk altı ayında oldukça olumlu bir performans sergilendiğinin göstergesiydi. Yüzde 4,8'lik büyüme, uluslararası kuruluşların ülkemizle ilgili tahminlerini yukarı yönlü revize etmeleri, hükümetin reform paketleri gibi adımlar 2016'da olumlu bir tablo çizileceğinin sinyalleriydi.

15 Temmuz'da ise TSK içinde yuvalanmış darbeci terör örgütü ülkemizin yükselişine ve istikrarına kastetmek istedi. Ülkemizin birlik ve beraberliğine karşı olanların, milli iradeyi reddedenlerin yaptığı bu hain girişim karşısında, tek yürek olmuş aziz bir millet olarak sessiz kalmadık; demokrasi bekçiliği yaparak milli iradenin ölümsüz destanını yazdık.

Bu sancılı sürecin ardından millet olarak artık geleceğe daha da umutla bakıyoruz. Eminiz ki, milletimizin tek vücut halinde ortaya koyduğu bu güçlü irade sayesinde ekonomimizdeki yükseliş hız kesmeden devam edecektir. Hükümetimiz, Merkez Bankası ve ilgili kuruluşlar finansal istikrarı sağlamaya yönelik tedbirleri hızla aldı. İhracatçılarımız da böyle bir olay yaşanmamışçasına çalışmalarına ara vermeksizin devam ettiler ve ediyorlar. Bu süreçte TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak kendimize 9 maddelik bir yol haritası belirledik:

1- Girişimin ertesi günü 16 Temmuz'da tereddüt etmeden, Panama ve Guatemala'ya ticaret heyetimizi yolcu ettik. Heyetimiz, toplantılarını gerçekleştirerek ülkemize döndü. Yakın zamanda açılacak Türk Ticaret Merkezleri ile ilgili çalışmalarımıza da ara vermeden devam ediyoruz.

2- İhracatçı Birliklerimiz aracılığıyla 65 bin ihracatçımıza örnek bir mektup gönderdik. İhracatçılarımız bu mektupları yurtdışındaki alıcılarına iletiyorlar. Mektupta, Türkiye'nin tüm kurumlarıyla daha etkili bir şekilde çalışmaya devam ettiğini, ekonomimizde hiçbir şeyin farklı olmadığını vurguladık. 

3- Türkiye'deki tüm yabancı misyon şeflerine de durumu anlatan bir mektup hazırladık. Ülkelerimizin işbirliğinin önemini vurgulayan bu mektupları, tüm misyon şeflerine gönderdik.

4- Duruşumuzu dünyadaki iş çevrelerine duyurabilmek için yurtdışındaki muhatap STK'lara aynı şekilde durumu özetleyen bir mektup hazırladık.

5- TİM'in yabancı yayını olarak 6 yıldır yayınlanarak yüz binlerce kişiye ulaşan Turkish Perspective dergisi, özel bir sayı ile sesimizi tüm dünyaya duyuracak.

6- Uluslararası yazılı ve görsel medya kuruluşlarına da birer mektup hazırladık.

7- Yakın zamanda ülkemizdeki bütün Büyükelçilerini davet edeceğimiz bir organizasyonun hazırlıklarına başladık.

8- Bunlara ilaveten Fitch ve Moody's'in de aralarında yer aldığı dünyanın en büyük 15 finansal kuruluşuna da Türkiye'nin dinamiklerinde hiçbir değişiklik olmadığını anlatan bir mektup gönderdik.

9- Almanya, Türkiye, İngiltere ve Fransa'da 100 bin Twitter kullanıcısına özel mesaj gönderdik.

Bizler milletimizle gurur duyuyoruz. Milletimiz, her türlü anti demokrat girişim karşısında durmaya devam edecektir. Darbe girişimi karşısında vatanımızı korumak için hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimizde nöbet tutan büyün milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Tüm siyasi partilerimize milli iradeye olan bağlılıklarından, demokrasiyi sahiplenmelerinden ve ortaya koydukları ortak tutumdan ötürü teşekkür ediyoruz. Bizler bir oldukça, bize karşı oynanan oyunlara karşı tek yürek oldukça, hiçbir kuvvet bizi boyunduruğu altına alamayacaktır.

 

 

PAYLAŞ