2017

Küresel ticaretteki payımız yükselmeye devam ediyor

Dünya Ticaret Örgütü, Nisan ayı bültenindeki verilere göre, dünya ticareti üst üste 6 ay artış gösterdi. Ülkemizin dünya ticaretinden aldığı pay yüzde 0,89'dan yüzde 0,90'a yükselirken ABD'nin ithalatındaki payımız yüzde 0,31'e, İngiltere'nin ithalatındaki payımız yüzde 1,72'ye, AB'nin ithalatındaki payımız ise yüzde 1,29'a çıktı. Mayıs ayı ihracatımızın yüzde 9,5 artış göstermesi ile bu oranların daha da yukarı taşınacağına inanıyoruz

Algıları yönetmek

İhracatçılarımızın günümüz teknolojileri ve eğilimlerini bir arada değerlendirmesi, küresel arenadaki trendleri yakından takip etmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde istediğimiz seviyelere ulaşabiliriz.

Korumacılık artarken Türkiye'nin ihracatı da artıyor

2017'nin ihracatımız için bir sıçrama yılı olacağını ifade etmiştik. Bunu söylerken, petrol ve emtia fiyatlarının yükselmesi ile ihracat değerimizin artış göstereceği, Rusya ve Irak'a olan kayıplarımızın telafi edileceği, petrol ihracatçısı ülkelerin ekonomilerindeki düzelme ile bu noktalara ihracatımızın artışa geçeceğini öngörmüştük.

İnovaLİG 2017 için hazır mısınız?

İnovaLİG, firmalarımızın orta ve uzun vadeli hedeflerine odaklanmasına, yıllar içerisinde inovasyon gelişimlerini takip edebilmelerine ve gözlemlemelerine imkân sağlamaktadır. Özellikle ihracatçı firmalarımızın 2023 hedeflerine ulaşma noktasında hangi konumda olduklarına ışık tutmaktadır.

Türkiye ekonomisi ivme kazanıyor

Demokrasilerin olmazsa olmaz kıstaslarından biri halk oylamalarıdır. Cumhuriyet tarihimizde düzenlenen yedinci referandumu geride bıraktık. Sonucun halkımız için hayırlara vesile olmasını temmeni ediyoruz. Şimdi odaklanılması gereken tek şey, ekonomi başta olmak üzere tüm alanlarda sağlanacak istikrar ve güven. Biz ihracatçılar olarak daha müreffeh bir Türkiye göreceğimize inanıyoruz.

Büyümenin yankıları devam ediyor

1 Eylül'de açıklanan yüzde 5,1'lik ikinci çeyrek GSYH büyüme verisinin ardından yabancı kuruluşların revizyonları Ekim ayında da devam etti.

Güçlü ve dinamik bir ekonomi için yola devam!

TİM olarak hedefimiz performansımızı sürdürülebilir bir şekilde artırarak daha yüksek seviyelere taşımak.

Fildişi Sahili Ticaret Heyeti

Ülke: Fildişi Sahili Tarih: 24-26 Ocak 2018 Organizasyon: TİM

Dünya ticareti dengeli büyürken…

Dünya mal ticareti yılın ilk yarısında değer olarak yüzde 8,6 büyüdü, miktar artışı da toparlanmaya devam ediyor.

İhracat büyümeyi sırtlamayı sürdürüyor

İkinci çeyrekte, Avrupa'da verisi açıklanan ülkeler arasında en çok büyüyen dördüncü ekonomi olduk. Euro Bölgesi yüzde 2,3; AB ise sadece yüzde 2,4 büyüdü. Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere gibi önde gelen ekonomilerden çok daha hızlı büyüdük. Yani, Avrupa'nın en başarılı ekonomilerinden biri olduğumuzu ispatlamış olduk.

“Türkiye Markası” yarattığı ivme ile güçleniyor

Dünya Ticaret Örgütü Mart ayına ilişkin dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 90'ını gerçekleştiren 65 ülkenin dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre, Mart ayında Dünya ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,1 artarken, dünya ithalatı yüzde 12,7 arttı. Ülkemiz ise Mart ayında 14,5 milyar dolar ihracat ile yüzde 13,6 artış kaydetti.

Değerli İhracatçı Dostum

2008 yılından itibaren gururla yürüttüğüm TİM Başkanlık görevimi artık yeni Başkanımıza devrediyorum. Bu süreçte ihracatımız ve siz değerli ihracatçılarımız için yaptığımız çalışmaların ihracatımıza önemli katkılar yapmış olması benim için en büyük mutluluk.
PAYLAŞ