2016 yılı önümüzdeki döneme ışık tutacak

İhracatımız her ne kadar ilk 5 ayda değer bazında gerileme yaşamış olsa da, miktar bazında yüzde 5.3 artış kaydetti. Emtia fiyatlarındaki düşüş sebebiyle gerileyen ihracat fiyatlarımızın önümüzdeki dönemde artışa geçmesiyle birlikte, ihracatımız hem miktar olarak hem de değer olarak artış trendini tekrar yakalayacak.

Türkiye ekonomisi güçlü büyüme bir şekilde büyümeye devam ediyor.  Haziran ayında açıklanan 2016 ilk çeyrek büyüme performansına göre ülkemiz yüzde 4.8 oranında büyüme kaydetti. Türkiye'nin gösterdiği bu performans ile birlikte uluslararası kuruluşlar da Türkiye'ye ilişkin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmeye devam ediyor.  Son olarak OECD, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda ülkemizin 2016 yılı büyüme beklentisini yüzde 3.4'ten yüzde 3.9'a yükseltti. OECD, raporunda Türkiye'de yapısal reformların ilerlemesi halinde jeopolitik koşulların yumuşamasıyla birlikte büyümenin artabileceğinden söz etti. Biz de TİM olarak yapısal reformların önemini sıklıkla dile getiriyoruz. Yapısal reformlar aracılığıyla, ihracatımızı kalıcı ve sürekli artış trendine sokmamız ve bu sayede net ihracatın büyümeye sürekli pozitif katkı vererek büyümemizi daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmamız gerekiyor. İhracatımıza bakacak olursak, mayıs ayında ihracatta yaşanan hareketlenme bizler için ümit verici oldu. İhracatımız her ne kadar ilk 5 ayda değer bazında gerileme yaşamış olsa da, miktar bazında yüzde 5.3 artış kaydetti. Emtia fiyatlarındaki düşüş sebebiyle gerileyen ihracat fiyatlarımızın önümüzdeki dönemde artışa geçmesiyle birlikte, ihracatımız hem miktar olarak hem de değer olarak artış trendini tekrar yakalayacaktır. Türkiye, bu yolda emin adımlarla ilerlerken, biz de TİM olarak, ihracatta kalıcı ve sürdürülebilir artış sağlamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 4 Haziran'da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle, TİM Olağan Genel Kurul'umuzu gerçekleştirerek, Hükümetimizden beklediğimiz 10 maddelik taleplerimizi ve “Ekonomi Yol Haritası” çalışmamızı sunduk. Ayrıca, ilk 10 ihracatçımızı ve sektöründe lider 25 ihracatçımızı ödüllendirdik. Bununla birlikte, 65. Hükümetimize ihracatçılarımızın ve ihracatçı birliklerimizin sorunlarını anlatan “İhracatçı Sektörlerin Güncel Sorunları ve Çözüm Önerileri” kitabımızı ilettik. Yine bu ay, daha önce Gaziantep'te düzenlediğimiz 10 İl 10 Ülke: Hedef Pazarlar seminerler dizisinin ikincisini Adana'da gerçekleştirdik. Bu kapsamda, Adana ile Suudi Arabistan'ı eşleştirerek, ihracatçılarımıza yol gösterme çalışmalarına devam ettik. İhracatçı Eğilim Anketi'mizin “1. Çeyrek Gerçekleşme ve 2. Çeyrek Beklenti” sonuçlarını açıkladık. Bu kapsamda, ilk 1000 ihracatçı firmaya yönelttiğimiz sorular neticesinde elde ettiğimiz verilere göre, ihracatçı firmalarımızın üçte birinden fazlasının yeni pazarlara girmesi bizleri oldukça mutlu etti. Ayrıca, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve KPMG ile ortaklaşa hazırladığımız “Ambargo Sonrası İran Ekonomik ve Ticari Etki Analizi” raporunun basın lansmanını da gerçekleştirdik. Raporda, İran'daki iş yapma ortamı, sektörel fırsatlar ve tehditler ile ihracatçılara ve yatırımcılara yönelik tavsiyeler yer alıyor.

Bizler, ihracatçılarımızdan aldığımız güç ile yüksek katma değerli ihracatın 4 ana bileşeni olan inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma üzerine faaliyetler yürütmeye devam edeceğiz. Ülkemizin büyük hedefleri var. Bu yolda elbette zorluklarla karşılaşacağız. Ancak biz, 2016 yılının önümüzdeki dönemlere ışık tutacak bir tecrübe yılı olduğuna inanıyoruz. Azmimizin ve çalışmalarımızın da katkılarıyla 2023 hedeflerimizi yakalayacağımıza inanıyoruz
PAYLAŞ