TİM heyeti, ‘Türkiye-Güney Afrika İş Forumu'na katıldı

TİM heyeti, 'Türkiye-Güney Afrika İş Forumu'na katıldı  

Türkiye, Güney Afrika'ya ihracatını 2017'de yüzde 10 artırmayı hedefliyor

Afrika'nın en büyük ekonomileri arasında yer alan Güney Afrika'nın Durban bölgesinde 'İş Forumu'na katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) heyeti, bu ülkeye ihracatı artırabilmek için 200 işadamıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. 

TİM heyetine başkanlık eden Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Güven, “2015'te 489 milyon dolara ihracat gerçekleştirdiğimiz Güney Afrika'ya bu yıl 500, 2017'de de 550 milyon dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatta 2016 -2017 döneminde öncelikli pazarlar arasında yer alan Güney Afrika ile ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için bu ülkede iş forumu düzenleyerek birçok sektöre yeni fırsatlar sağladı. 'Türkiye-Güney Afrika İş Forumu'na aralarında kimyasal ürünler, gıda, su ürünleri, demir ve demir dışı metaller, tarım, doğal taş, otomotiv yan sanayi, inşaat ve yapı malzemeleri sektörlerinin de bulunduğu 12 sektörden firma temsilcisi katıldı. İki ülke arasında gerçekleşen ikili görüşmelerde özellikle gıda, kimyasal ürünler ve otomotiv yan sanayi sektörlerinde işbirliği fırsatları gözlendi. 

Afrika'nın en büyük ekonomilerinden Güney Afrika'da Çinli ve Hintli firmalar ön plana çıkarken, Türkiye'de bu pazarda etkinliğini artırma çalışmalarını yürütüyor. Ekonomi Bakanlığı'nın öncelikli pazarlar arasında gösterdiği Güney Afrika'yı mercek altına alan TİM, bu ülkeye 23 kişilik heyetle katılarak işbirliği fırsatlarını değerlendirdi. Heyet, Durban'da Güney Afrikalı 200 işadamı ile ikili görüşmeler gerçekleştirirken, ayrıca Müslüman İşadamları Güçlendirme ve İşadamları Derneği  (MINARA) ile de bir araya geldi.  TİM heyeti daha sonra Kwazulu Natal Ticaret ve Yatırım Ajansı (Trade & Investment Kwazulu-Natal) ve Durban Ticaret Odası işbirliği ile düzenlenen iş paneline katılarak Güney Afrika'da ticari yaşam ile ilgili bilgi aldı.  

2017'de hedef 550 milyon dolar ihracat

Türk Hava Yolları'nın Durban'a direk uçuş seferleri başlatmasının ardından Güney Afrika'nın bu bölgesinde iş fırsatları aradıklarını dile getiren TİM Heyeti Başkanı AKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Güven, iki ülke arasındaki ticaretin çeşitlendirilerek daha ileri seviyelere taşınmasının önemine değindi.  Güney Afrika'ya ihracatın 2003 yılından bu yana 4 kat artırıldığını kaydeden Güven, “Güney Afrika'ya yıllık ortalama ihracatımız yüzde 12 oranında artarak 2015'te 489 milyon dolara yükseldi. Bu ülkeden ithalatımız ise 918 milyon dolar. Hedefimiz dış ticaret dengemizi kendi lehimize çevirmek. Bunun için 2017'de bu ülkeye 550 milyon dolarlık ihracatı hedefliyoruz. Hedefe ulaşmak için de TİM olarak Güney Afrika'ya ticaret heyetleriyle adeta çıkarma yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu ülkeye 7 ticaret heyeti daha düzenleyeceğiz” dedi. 

Güney Afrika'ya ihracatta ön plana çıkan ürün gruplarının otomotiv yan sanayii, mineral yakıt ve yağlar, binek otomobiller, plastikler ve mamulleri ile kağıt ve karton ürünlerinin bulunduğunu hatırlatan Güven, amaçlarının ürün çeşitliliğini artırmak olduğunu söyledi. Güven, hedeflerinin iki ülkenin sahip olduğu potansiyelden maksimum fayda sağlayarak ticareti geliştirmek olduğuna vurgu yaptı. 

PAYLAŞ