OVP'de ihracata ilave teşvik geliyor

Başbakan Binali Yıldırım ekonomi ile ilgili bakanların da katıldığı toplantıda 2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programın ayrıntılarını açıkladı.

Başbakan Yıldırım, OVP'de öngörülen ekonomik büyüklükler için “Bunlar olabilecek en olumsuz tahminler” derken tahminlerin karamsar bir öngörüye göre hazırlandığını, daha iyimser gerçekleşmelerin de mümkün olduğunu 
söyledi. “Enflasyonda aşağı doğru eğilim bizim kararlılığımızı gösteriyor.

Enflasyonu mutlaka sürdürülebilir düşük orana çekeceğiz” diyen Yıldırım, sürdürülebilir ve düşük enflasyon oranlarının sağlıklı büyüme için çok önemli olduğunu söyledi. “2017-2019 dönemlerinde büyüme oranlarını artıracağız” diyen Yıldırım, 2016'da turizm ve ihracatla ilgili ciddi olumsuzluklar yaşandığını “terörle mücadelede” yoğun bir yıl olduğunu, buna darbe girişiminin de eklendiğinde 2016'da yüzde 3'ün üzerinde bir büyümenin başarılı sayılması gerektiğini söyledi. “Yüzde 3-4 arasında büyüme yeterli mi? Asla bu büyüme bizim hedeflediğimiz bir büyüme değil” diyen Yıldırım, “2017-2019 dönemlerinde büyüme oranlarını artıracağız... Düşük büyüme oranı bizim işimize yaramıyor, mutlaka büyüme oranlarını 2017'den başlayarak yukarı çekeceğiz, bu yüzde 5'in altında olmayacak” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, ihracata yönelik yeni bir nakdi teşvik aracını da açıkladı. Yıldırım, “mevcut ihracatına ilave ihracat taahhüt edene teşvik verilecek” dedi. 2016 ihracat seviyesini 2017'de artırana nakdi içerikli ve Eximbank kaynaklı bir teşvik planlandığını kaydetti. Yatırımlara hız kesmeden devam edileceğini belirten Yıldırım, yatırımların bir kısmının bütçe ile büyük kısmının ise alternatif finans kaynakları ile gerçekleştirileceğini söyledi. Yıldırım “Arka planda gerekli tedbirleriniz varsa bütçe açığı tehdit olmaz” dedi.

İstihdam dostu büyüme gerçekleştirilecek Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gelecek 3 yıla dair işsizlik ve dış ticaret hedeflerinin sorulması üzerine, şu görüşleri dile getirdi: “İşsizlik oranlarında da OVP döneminde istikrarlı bir düşüş öngörüyoruz. 2016 yılında bir miktar yükseliş olacak. Özellikle tarımdan tarım dışı alana kayışla ilgili bir problem var. Oradan gelen istihdam talebinin karşılanması nedeniyle böyle bir rakam ortaya çıkıyor ama daha sonraki yıllarda yine tarımdan tarım dışı alana talep artışı öngörülmesine rağmen bu oranlar (OVP hedefleri) yakalanacak. Özellikle 2017'den itibaren daha yüksek oranda yatırım hedefleri çerçevesinde istihdam dostu bir büyüme gerçekleştirilecek ve bu yatırımlar desteği ile bu rakamlar, inşallah, 3 yıllık OVP döneminde gerçekleştirilmiş olacak.”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yeni OVP'nin yine mali disiplin esas alınarak hazırlandığını belirterek, “Bence içeride dışarıda güven verecek önemli bir doküman. En önemli husus da önümüzdeki bir yıl içinde, Sayın  Başbakanımızın açıkladığı çok kapsamlı yapısal reformlarla program destekleniyor. Zaten Meclis'te şu anda birçok düzenleme duruyor. Önümüzdeki dönemde inşallah bunları hızlandırıp, büyümeyi daha yüksek bir patikaya, yani tekrar yüzde 5 patikasına oturtmaya çalışacağız” diye konuştu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da 2017'de bütçe açığının yüzde 1,9'a çıkmasının temel nedeninin yatırımlardaki önemli artış olduğunu kaydetti. Elvan, “2016 başlangıç ödeneğine baktığımızda yatırımların gayri safi yurtiçi hasıla içindeki payı 2,3'tü. 2017'de 2,8'e çıkarıyoruz. Yaklaşık 67 milyar liralık sermaye giderlerimiz var, 11 milyar lira civarında da sermaye transferi söz konusu” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yılsonuna kadar 15 milyar, gelecek yıl ise 13 milyar lira özelleştirme geliri hedeflediklerini söyledi. Ağbal, 22 ilde kapsamlı bir yatırım hamlesi başlatıldığını belirterek, “Dolayısıyla 2017 yılında yatırım harcamalarını, başta bu nedenle artırıyoruz. Diğer taraftan 2017 yılında bütçemizin hem gelir hem de harcama tarafında önemli kararlar alıyoruz ve bütçe açığını bu sayede yüzde 2'nin altında tutmayı sürdüreceğiz” dedi.
 

PAYLAŞ