DENİB 'de İnovasyon Yönetimi, Cömert Liderlik ve Doğaçlama Yenilikçilik konuşuldu

TİM Genel Sekreter Yardımcısı Metin TABALU tarafından, 27 Eylül 2016 Salı günü DENİB Konferans Salonunda "İnovasyon Yönetimi, Cömert Liderlik ve Doğaçlama Yenilikçilik" konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferansın konu başlıkları arasında; İnovasyon Yönetimi, İnovatif Fikirlerin Önünü Açmak, Beynin Yapısı, İşlevleri, Zeka, Yaratıcılık, Yenilikçilik, Değişime Açıklık, Trendleri Yakalamak, Etkili Bir Şirket Tasarlamak, Üretme ve 2023 Ulusal İnovasyon Stratejisi vardı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Strateji ve İnovasyon Şubesinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Metin TABALU konferansta, kurumlarda inovasyon birimlerini nasıl olması gerektiğine değindi.

Tabalu'nun sunumunundan satır başları şöyle;

  • İnovasyon biriminin asli görevi kurumda inovasyonu hayata geçirmek değil; inovasyon için "facilitator” olmak yani birimler arası koordinasyonu sağlamak,
  • İnovasyonun şirketin tüm birimlerince içselleştirilmesini sağlamak üzere çalışmalar gerçekleştirmek, inovasyon programlarını takip etmek, kurum içinde elçi görevini üstlenmek,
  • Gönüllülük unsurunun önemi,
  • İnovasyondan sorumlu bu birimin başarılı olması, üst yönetim ve CEO seviyesinde destek görmesi ile doğrudan orantılı olduğu,
  • Bu sebebplerle, CEO'lar kurumlarda inovasyon lideri olmalı.

Tabalu ayrıca, Kurum içi inovasyonu artırmaya yönelik olarak, çalışanlara "serbest zaman yaratma”, yaratıcı düşünceye teşvik etme gibi süreçlerin tasarlanmasının öneminden bahsetti.

ABD Stanford Üniversitesinde Strateji Planlama ve Proje Yönetimi eğitimi alan ve Stanford Üniversitesi İşletme Okulu Sloan Yönetim Bilimi Master Programını tamamlayan TİM Genel Sekreter Yardımcısı Metin TABALU kapanış konuşmasında; iş yönetimi konusunda dünyaca ünlü guru Prof. Peter Drucker'ın;  "Culture eats strategy for breakfast” (Kültür, stratejiyi kahvaltıda yer!) Yani, strateji ne olursa olsun, başarılı olması için kurum içi kültür yaratılarak,bu doğrultuda değişimi yönetmek gerekiyor.

Toplantıya, sektör temsilcileri, öğretim görevlileri, mali müşavirler, banka müdürleri yoğun ilgi gösterdi.

 

 

PAYLAŞ