TİM Başkanı Büyükekşi: Faiz indirimleri kredi maliyetlerini daha da aşağı çekmeli

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz indirimi kararının ihracatçının yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Büyükekşi, “Merkez Bankası'nın son dönemde içerisinde bulunduğu faiz indirim sürecinin devam etmesini bekliyoruz. Faiz indirimlerinin ülkemizde son dönemde durağan bir seyir izleyen yatırımları canlandırmasını ve bu sayede ihracatımızı artırmasını bekliyoruz” diye konuştu.  

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası'nın bugün almış olduğu faiz indirimi kararı üzerine bir basın açıklaması yaptı. Büyükekşi, yaptığı açıklamada son dönemde faizlerde yaşanan indirim sürecinin ihracatçıların yüzünü güldürdüğünü, ancak ticari kredilerde maliyetlerin hala yüksek seviyelerde seyrettiğini belirtti.

TİM Başkanı Büyükekşi şunları söyledi:

•           TCMB'nin son dönemde içerisinde bulunduğu faiz indirim sürecinin devam etmesini bekliyoruz.

•           Faiz indirimlerinin ülkemizde son dönemde durağan bir seyir izleyen yatırımları canlandırmasını ve bu sayede ihracatımızın artmasını bekliyoruz.

•           Son dönemde faizlerde indirime gidilmesine rağmen, ticari kredi faizlerindeki yüksek seyir devam ediyor. İhracatçılar olarak, ticari kredi faizlerinin makul seviyelere gerilemesini bekliyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart ayından bu yana düzenlenen her toplantıda faiz koridorunun üst bandında indirime gitti. Bugün gerçekleştirilen toplantıda yine üst bantta 50 baz puanlık indirim yapıldı.

4 Haziran tarihinde ise, Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle gerçekleştirdiğimiz 23. Olağan Genel Kurul Toplantımızda Hükümetimizden beklediğimiz 10 maddelik taleplerimizi sunduk. Geçtiğimiz hafta Sayın Başbakanımıza gerçekleştirdiğimiz ziyarette de bu maddeleri dile getirdik. 'Uygun maliyetli finansman' ise bu maddelerin başında geliyor. Bu anlamda, Türkiye'de finansman maliyetlerinin üst seviyelerde olduğu bu dönemde faizlerde indirime gidilmesini, son dönemde durağan bir seyir izleyen yatırımların canlanması için çok önemli görüyoruz. Ülkemizde yatırımların tekrar canlanmasıyla birlikte üretimin ve ihracatın da atağa geçeceğini ve bu sayede büyümenin daha sağlıklı bir yapıya kavuşacağını öngörüyoruz.”

Faiz oranlarındaki gerilemenin ihracatçılarımız açısından sevindirici olduğunu belirten Büyükekşi, “Faiz koridorunun üst bandındaki indirimle birlikte TCMB'nin uygulamış olduğu ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinde kısıtlı da olsa düşüş görüyoruz. Ancak, üreticilerin ve ihracatçıların finansman maliyetleri beklenen seviyelerde gerilemiyor. Son dönemde %15'ler seviyesinde seyreden ticari kredi faiz oranlarının daha makul seviyelere gerilemesi ihracatçılar olarak en çok önem verdiğimiz konu. Düşük faiz ortamında firmalarımız Ar-Ge harcamalarını hızlandıracak, ihracatçılarımız yatırımlarını daha cesur ve atak bir şekilde gerçekleştirecektir. İhracatımızın kalıcı ve sürekli artışında firmalarımızın uygun finansman koşullarına sahip olması oldukça önem arz ediyor” dedi.

 

 

 

PAYLAŞ