Rusya'da eski gücümüzü yakalayabiliriz!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Sayın Cumhurbaşkanımızın Rus mevkidaşı Putin'e gönderdiği mektup ile düzelmesi beklenen Rusya ile ilişkileri değerlendirdi:

Atılan adımların oldukça yerinde ve zamanında olduğuna değinen Büyükekşi, “İsrail ile gerçekleştirilen mutabakatın ardından Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi yönündeki adımları ihracatçılar olarak son derece sevindirici karşılıyoruz. Böylelikle, en önemli ticaret ortaklarımızdan olan Rusya ile yara alan ticari ilişkilerimizin tekrar eski seviyelerini yakalayabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Rusya ile ticaret rakamlarımızın eski seviyelerine dönmesinin zaman alacağını vurgulayan TİM Başkanı, “Rusya'nın dünyadan ithalatı 2012'de 316 milyar dolar idi. 2015 yılında ise 177 milyar dolara kadar geriledi. Bunun arkasında yatan sebep ise; petrol fiyatlarındaki gerileme oldu.

Rusya'ya ihracatımız krizin yaşandığı 2015 Kasım ayından önce de zaten daralma göstermekteydi. Rusya'ya ihracatımız 2007'den 2012'ye kadar yıllık ortalama %34 büyürken,  geçtiğimiz iki yılda ortalama %26 küçüldü. Rusya ile yaşadığımız kriz bu daralmanın artmasına sebep oldu ve kriz döneminde söz konusu ülkeye ihracatımızdaki azalma %57'lere ulaştı.

İlişkilerin siyasi düzlemde normalleşmesi ihracatımızı elbette olumlu etkileyecek. Ancak, Rus ekonomisinin toparlanması ve Rus halkının satınalma gücünün eski seviyelerine gelmesi biraz zaman alacak. Dolayısıyla, Rusya'ya ihracatımızın tekrar eski seviyelerine ulaşması da bu sebeple gecikmeli olarak gerçekleşecek.

Bugün, Cumhurbaşkanımızın Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi akabinde her iki taraftan gelen olumlu açıklamaların ihracatçıları son derece memnun ettiğini belirten TİM Başkanı “Rusya tarafının Türkiye'ye yönelik turizm kısıtlamalarının kaldırılması yönünde ortaya koyduğu irade, hizmet ihracatımıza olumlu katkılar verecek. Bu sayede, hem ikili dış ticaretimizde hem de turizmde sağlanan olumlu gelişmeler ihracatçılarımızın geleceğe daha da umutla bakmalarını sağlayacak.”

 

 

 

PAYLAŞ