Ne not, ne başka bir şey şevkimizi kırabilir

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Büyükekşi, Moody's'in not görünüm kararını değerlendirdi:

Büyükekşi, “Kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini abartılı ve zamansız buluyoruz. Bu daha önceki açıklamalarda da geçerliydi; bugün Moody's'in yaptığı açıklama için de geçerli. Bugün gelen açıklama ya da benzerleri şevkimizi, moralimizi bozamaz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü durağandan negatife çevirmesiyle ilgili açıklama yaptı. Büyükekşi, "Kredi derecelendirme şirketlerinin son dönemde Türkiye'nin kredi notu ya da görünümünü aşağı yönlü revize etmesi, Türkiye'nin genel ekonomik görünümü ile bağdaşmıyor" dedi.
2016 yılında Türkiye'nin elinde olmayan sebeplerle ekonomide yavaşlama yaşandığını fakat, özellikle son altı ayda ekonominin canlandırılması, istihdamının artırılması, vergi yükünün hafifletilmesi ve yatırımların desteklenmesi için çok sayıda yasal düzenleme yapıldığına dikkat çeken Büyükekşi, şunları söyledi:Kamu maliyemiz son derece sağlam

“Bunların etkilerini görmeye başladık sanayi üretiminde yeniden canlanma başladı, ihracatımızda ciddi bir artış var. İnşallah mart ayında çift haneli bir ihracat büyümesi yakalayacağız. Türkiye genelinde istihdam seferberliğine yoğun bir katılım var. Kamu maliyemiz son derece sağlam. Ekonomik performansımız şu anda hala istediğimiz düzeyde olmasa bile kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini abartılı ve zamansız buluyoruz. Bu daha önceki açıklamalarda da geçerliydi; bugün Moody's'in yaptığı açıklama için de geçerli.”
“Bugün gelen açıklama ya da benzerleri şevkimizi, motivasyonumuzu, moralimizi bozamaz” diyen Büyükekşi, “Tüm ihracatçılar olarak daha fazla yatırım, daha fazla üretim, daha fazla istihdam ve daha fazla ihracat için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

PAYLAŞ