BÜYÜME'NİN YARISI NET İHRACATTAN

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, 2017 yılı 1. çeyrek büyüme verileri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Net dış ticaretin beklentileri dâhilinde büyümeye 2,2 puanlık katkı sağladığını söyleyen TİM Başkanı şunları belirtti:

“Türkiye ekonomisi zorlu bir yıl olarak geride kalan 2016 yılından sonra 2017'ye güçlü bir büyüme ile başladı. 2017'nin ilk çeyreğinde yakaladığımız %5'lik büyüme oranı 2014 yılından bu yana yakaladığımız en yüksek ilk çeyrek rakamı oldu.

Artık, hem küresel ekonomideki düzelme hem de ülkemizin yaşadığı sıkıntılı dönemlerin sona ermesiyle birlikte “İstikrar İçinde Atılım Yılı” ilan ettiğimiz 2017'de ülkemiz hem büyümede hem de ihracatta önemli atılımlar gerçekleştiriyor.

İlk çeyrekteki %5'lik büyüme ile birlikte ilk 5 ayda ihracatımız %8,9 artış kaydetti. İhracatımızın güçlü bir şekilde artış göstermesi de büyümeye önemli oranda katkı sağladı. Bu dönemde, beklentilerimiz doğrultusunda net dış ticaret büyümeye 2,2 puanlık katkı sağladı.

Yani, büyümemizin yaklaşık yarısı ihracattan kaynaklandı. Böylelikle, 2015'in son çeyreğinden itibaren, yani 5 çeyrekten beri büyümeye katkısı negatif olan net dış ticaret, tekrar büyümeye pozitif katkı vermiş oldu. Bu anlamda, tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyorum.

Bununla birlikte, yine Hükümetimizin atmış olduğu iç piyasayı canlandırıcı adımları da ilk çeyrekte iç talepte önemli bir canlanma yarattı. Tüketimde yaşanan artışların yanı sıra yatırımlarda da ilk çeyrekte %2,2'lik bir artış yaşandı. Diğer taraftan, sanayi sektörümüz de aynı dönemde %5,3 ile güçlü bir büyüme yakaladı.

Hükümetimizin ihracatçılarımıza sunduğu desteklerin de etkisiyle, inanıyorum ki 2017'nin geri kalanında da net dış ticaret büyümeye daha fazla katkı verecek.

Umuyoruz ki, önümüzdeki dönemde ülkemizde artan güven ve istikrar ortamı ile birlikte yatırımlarda da daha yüksek büyüme oranlarını göreceğiz. Artık istikrarın hakim olduğu ülkemiz daha müreffeh yarınlara doğru ilerliyor” dedi.

PAYLAŞ