Yüksek teknolojiye pozitif ayrımcılık

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, özellikle yüksek teknolojiye yapılacak yatırımlarda mutlaka pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini belirterek, "Türkiye'de otomotiv ile otomotiv motoru yapmaya aynı teşvikin verilmemesi gerekiyor. Çünkü 6 milyar dolar otomotiv motor ithalatımız var” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) üyesi Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu'nun (MARİFED) 5. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında konuşan Büyükekşi, yeni teşvik sisteminde, başta ara malı ve hammadde ithalatının önlenmesine yönelik olarak mutlaka tedbirler alınması gerektiğini belirterek, "Girdi Tedarik Stratejisi ve İhracat Odaklı Üretim Stratejisi'nin mutlaka gündeme alınması gerekiyor. İnşallah bu ay sonuna kadar çıkacak olan teşviklerde de bu konuda alınan bazı önlemleri göreceğiz. Çünkü Türkiye'nin bundan sonraki hedefleri açısından mutlaka Türkiye'ye ithal edilen ara malı ve hammaddelerin Türkiye'de üretiminin önünün açılması gerekiyor. Bu durum bizim açımızdan son derece önemli” diye konuştu.

Büyükekşi, sadece bölgesel ve sektörel teşvik değil, spesifik, nokta atışı olarak hangi dallarda ithalat daha fazlaysa, ara malı ve hammaddede, onun mutlaka teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle yüksek teknolojiye yapılacak yatırımlarda mutlaka pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini belirten Büyükekşi, şöyle konuştu: "Örneğin Türkiye'de otomotiv ile otomotiv motoru yapmaya aynı teşvikin verilmemesi gerekiyor. Çünkü 6 milyar dolar otomotiv motor ithalatımız var. Motor yapmaya otomotiv yapmaktan daha fazla teşvik vermemiz gerekiyor. Yeni teşvik sisteminde daha önce uygulanan yatırım indiriminin de tekrar devreye alınmasını talep ediyoruz.”

PAYLAŞ