Yabancı misyon temsilcilerine gemi ve yat sanayi turu

Yabancı misyon temsilcileri ve ticaret müşavirleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizatörlüğünde gemi ve yat ihracatçılarıyla Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde bir araya geldi.
Geçtiğimiz yıl 1,1 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştiren gemi sektörü ile İstanbul'da görevli Yabancı Misyon Temsilcileri ve Ticaret Müşavirleri Tuzla'da düzenlenen bir etkinlikte bir araya geldi. 13 Temmuz'da gerçekleşen buluşma Türkiye İhracatçılar Meclisi organizatörlüğü'nde İstanbul İhracatçılar Birliği işbirliği'nde gerçekleşti. Buluşmaya konuya ilişkin olarak İstanbul'da görevli 17 ülkeden 24 başkonsolos, konsolos, ticaret müşaviri ve danışmanlar katıldı. Sabahın erken saatlerinde başlayan etkinliğe TİM adına Genel Sekreter Şahin Oktay katılırken, diğer isimler de şunlar oldu: Hırvatistan Başkonsolosu Amir Muharemi, Güney Kore Başkonsoloslu Jong Kyoung Hong, Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Zhang Qing Yang, Fransa Ticaret Ateşesi Frank Sizun, Afganistan Ticaret Müşaviri Alihan Havari, Cezayir Ticaret Müşaviri Youcef Abou, Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Müşaviri Li Jilang, İran Ticaret Müşaviri Abdollah Akhlaghi, Sırbistan Ticaret Müşaviri Filip Şanoviç, Slovakya Ticaret Müşaviri Igor Blaha, Katar Ticaret Müşaviri Dr. Halit Altay, İran Ticaret Müşaviri Danışmanı Keyvan Zadeh, İngiltere Yatırım Uzmanı Simla Çınar ve Ticaret Müdürü Sinan Akaya, Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Alexander Bakustin, Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye Temsilicisi İldar Fattahov, Rusya Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Veçaslav Şlikov, Rusya Gümrük Servisi Istanbul Temsilcisi Vitaliy Anohin, Avustralya İş Geliştirme Müdürü Özgür Tuna, Belçika Asistanı Hatice Köse ve diğer davetlilerdi.
Gemi sektörü  etkinlikten memnun
Program Taksim AKM önünde başladı. Ardından konuklarla birlikte gemi ve yat sektörünün tanıtımı için Gemi İnşa Sanayicileri Birliği'ne geçildi. Burada İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak bir konuşma yaptı. Bayrak konuşmasına davetlileri selamlayarak başladı ve etkinliğe katımlarından dolayı yaşadığı mutluluğu dile getirdi. Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nin
2010 yılında kurulduğunu söyleyen Bayrak, ilk kurulduğunda 68 olan üye sayısının günümüzde 300'e ulaştığını belirtti. Ülkemizdeki gemi ve yat ihracatını daha ileriye taşımayı vizyon olarak belirlediklerini dile getiren Bayrak, dünyada 20'den fazla ülkeye ihracat yapan gemi sektörünü heyete tanıtma şansı buldukları için kendilerini şanslı addettiklerini söyledi.  Bayrak'ın konuşması sonrası sektör ile ilgili tanıtım filmi izlendi. Filmin ardından kuru yerleştirme ve onarım, dönüşüm, yeni yapı ve offshore inşaat yapan Gemak Tersanesi'ne geçildi.
Sunum ve tersane gezisinin ardından öğle yemeği için Dodo Restoran'a gidildi. Bir saatlik yemek süresinin ardından da anahtar teslimi gemi yapımını tersane ana faaliyeti olarak gören konteynır tipi gemilerin de seri imalatını yapan sektöründe lider Sedef firması ziyaret edildi.
Misyon temsilcileri memnun ayrıldı
Firma Genel Müdürü Cumhur Kuter burada davetlilere bir sunum yaptı. Sunum sonrası tersane gezildi ve bir diğer durak olarak yat sektöründe bir dünya markası olan Proteksan Turkuvaz firmasına geçildi. Yapımı süren yatlardan birine yapılan gezi, heyetin oldukça dikkatini çekti. Son olarak firmanın bahçesinde çay ve kahve molası verildi. Etkinlik sonrası dergimiz için değerlendirmede bulunan Başaran Bayrak, etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan TİM ve GİSBİR'e teşekkür etti. Bu tür etkinlikleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydeden Bayrak, ülkemizde görevde bulunan yabancı misyon temsilcileri ile sektörün işbirliği alanlarına dikkatleri çekmek istediklerini belirtti. Çok verimli bir toplantı olduğunu ifade eden Bayrak, yabancı misyon temsilcilerinin de etkinlikten oldukça memnun kaldığını vurguladı. Geçtiğimiz yıl ihracatçı birliğine kavuşan sektör ülkemizin 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan sektörlerinden biri.

 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ