www'nun mucidi Tim Berners Lee: Belirsiz ama heyecan verici

Belirsiz ama heyecan verici

TİM İnovasyon Haftası'na konuşmacı olarak katılan Tim Berners-Lee ‘www'nun keşfi üzerine izleyicilere keyifli bir konferans verdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin öncülüğünde düzenlenen İnovasyon Haftası'nın ilk gününde konuşan Word Wide Web ‘www'nun Kurucusu Sır Tim Berners-Lee, inovosyon ve ‘www'nun keşfi üzerine bilgiler verirken, bu keşif sürecinde karşılaştığı kolaylıklara ve zorluklara açıklık getirdi. Kariyeri boyunca teknolojinin birçok sürecine ve gelişimine tanıklık ettiğine değinen Berners-Lee, evrensel bir ağ kurma düşüncesinin nasıl hayata geçtiğine dair anılarını katılımcılarla paylaştı. Bir dönem CERN'de de çalıştığını belirten Berners-Lee, bu süreçte memo yazılımı konusunda ciddi çalışmalar yaptığını ancak bu konuda bir geri dönüş alamadığını söyledi. CERN'deki patronu Mike Sendall öldüğünde ise kendisinin yolladığı memonun üzerine elle yazılmış ‘belirsiz ama heyecan verici' diye not bulunduğuna dair anısını paylaşan Berners-Lee, "Bu inovasyon ruhunun göstergesidir. Heyecan verici ama belirsiz demeseydi, www olmayabilirdi.” dedi. Konuşmasının devamında inovasyonun farklı aşamalarına değinen Berners-Lee, yenilikçi olmak için farklı ortamlar gerektiğini, belirli problemlerin daha önce düşünülmeyen süreçlerin tartışılması gerektiğini ifade etti. Teknolojinin bu denli aşama kaydettiği günümüzde bile her gün adım adım ilerleme kaydettiklerini ve sürekli bir sonraki adımın ne olması gerektiğini masaya yatırdıklarını belirtti.

Berners-Lee, günümüzdeki bir diğer önemli sürecin ise veri ile ilgili olduğuna değinerek son dönemdeki internet sitelerinde çok fazla veri olduğunu, bu veriyi de kullanıcıların verdiğini kaydetti. Tüm süreçlerin sonunda web'in bir platform olduğunu vurgulayan Berners-Lee, web'in hayal gücü ile bağlantılı olduğunu söylüyor. Berners-Lee www'yi fizik alanı, CERN ya da somut aplikasyon için değil platform için tasarladığını ifade ederek ve bilgisayararası iletişimin önceden de olduğunu, www gibi temel bağlantının 1969'lara dayandığını, bağlantıların daha önce de olduğunu kaydetti. Berners-Lee, sistemler oluşturulduğunda her şeyin katmanlı oluşturulması gerektiğini, merkeziyetçilikten uzak olunması gerektiğini belirtti. Berners-Lee, merkeziyetçilikten uzak bir tasarımın daha iyi bir inovasyon sayılabileceğinin altını çizdi. Berners-Lee, eğer internet kullanılıyorsa, kullanıcılar inovatif ise bunun korunması gerektiğini, bu temeller üzerine yeni dünya oluşturulduğunu, inovasyonun temelini de bunların oluşturmasını vurgulayarak sözlerini noktaladı

PAYLAŞ