Türk Eximbank kredilerinde ihracatçı lehine yeni düzenlemeler

Türk Eximbank, ülke ekonomisindeki olumlu gelişmeler, kaynak maliyetlerinin gelişimi ve piyasa faiz oranlarının genel seyri doğrultusunda kredi programlarında ihracatçı lehine düzenlemeler yaptı.
Türk Eximbank'tan yapılan açıklamaya göre Türk Lirası Krediler'de; Reeskont Kredisi, Sevk Öncesi İhracat Kredisi-KKTC, Sevk Öncesi İhracat Kredisi-Kalkınmada Öncelikli Yöreler (KÖY), İhracata Hazırlık Kredisi, KOBİ-İhracata Hazırlık Kredisi, Dış Ticaret Şirketleri Kredisi, Turizm Kredisi, Uluslararası Nakliyat Pazarlama Kredisi, Yurtdışı Fuar Katılım Kredileri faiz oranlarında 0,25 ile 1,50 puan aralığında indirimler yapıldı.
Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisi'nin mevcut durumda var olan sabit ve değişken opsiyonlu ve 180. günde faiz, 360,540 ve 720. günlerde anapara ve faiz ödemeli 720 gün vade seçeneğinin yanı sıra yine sabit ve değişken 180.günde faiz, vade sonunda ise anapara ve faiz ödemeli 360 gün vade seçeneği oluşturuldu ve sözkonusu vadelerde yeni bir faiz düzenlemesi yapıldı.
Türk Eximbank tarafından 22 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak düzenlemelerle ilgili açıklamada şu bilgilere yer verildi:
Döviz Kazandırıcı Hizmetler Kredisi ve Gemi İnşa ve İhracatı Finansman Programı Kredileri kredi faiz oranlarında 2,25 ile 4,25 puan aralığında indirimler yapılmıştır.
İhracat Yönelik İşletme Sermayesi ve Yatırım Kredilerinin faiz oranlarında önemli ölçüde indirim gerçekleştirilerek, faiz oranları %8,25 - %8,75 seviyelerinde belirlenmiştir. Ayrıca sabit faiz opsiyonlarının yanı sıra TRLIBOR+1,25 ve TRLIBOR+1,50 değişken faiz uygulamaları da getirilmiştir.
Kullandırılacak kısa vadeli döviz kredilerinde ise, 
Kullandırılan T.C. Merkez Bankası kaynaklı döviz cinsinden "Reeskont Kredisi"ne 120 gün vade opsiyonunun yanı sıra ilk 60 günü Bankamız kaynaklarından fonlanacak 180 gün vade opsiyonu getirilmiş ve bu kredilerde faiz oranı Libor/Eurobor+%1,75 olarak belirlenmiştir.
Döviz Kazandırıcı Hizmetler Kredisi ve Gemi İnşa ve İhracatı Finansman Programı Kredileri faiz oranlarının diğer döviz kredi faiz oranlarıyla uyumlu seviyelere çekilmesini teminen 180 gün, 360 gün iki taksit ve 540 gün tek taksit vade opsiyonlarında 0,25 puan, 720 gün tek taksit vade opsiyonunda ise 0,50 puan indirim yapılmıştır.
Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisinin mevcut durumda var olan 180. günde faiz, vade sonunda ise anapara ve faiz ödemeli 360 gün vade seçeneğinin yanı sıra yine 180. günde faiz, 360, 540 ve 720. günlerinde anapara ve faiz ödemeli 720 gün vade seçeneği oluşturulmuş, ve sözkonusu 720 gün vade seçeneğine ait faiz oranı, krediye ilişkin 360 gün vadenin 0,25 puan daha üzerinde belirlenmiştir.
Yurtdışında marka yatırımlarını geliştirmeyi hedefleyen firmalarımıza uzun vadeli finansman imkanı sağlayacak olan Marka Kredisi faiz oranlarında 0,50 puan indirim yapılmıştır.

 EXİMBANK FAİZ ORANLARI TABLOSU İÇİN TIKLAYINIZ


PAYLAŞ