TÜGİAD Bursa'nın konuğu olan Büyükekşi: "Ekonomide her şey yolunda"


Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan olayların ekonomiyi az da olsa etkilediğini belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Biz kesinlikle moralimizi bozmuyoruz. Bu pazarlarda eskisinden daha güçlü olacağız. Mısır'da 2 hafta bir sıkıntı yaşadık. Şu anda rakamlar tekrar toparlanmaya başladı" dedi.
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi'nin Almira Otel'de organize ettiği toplantısının onur konuğu TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi oldu. Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Büyükekşi, Mısır'da başlayarak daha sonra Ürdün, Bahreyn, Yemen, Libya ve Suriye'de yaşanan olayların kısa dönemde Türkiye ihracatını olumsuz etkilediğini söyledi. Bu ülkelerde mart ayı içerisinde ihracat rakamlarında yüzde 20 ila 70 arasında düşüş yaşandığını ifade eden Büyükekşi, bu yaşanan olayların ihracatçıları asla ümitsizliğe sevk etmediğini kaydetti. Büyükekşi, "Kısa dönemdeki olaylara bakmamalıyız. Bu pazarlarda etkili ve yoğun ihracatçı şirketlerimiz var. Mısır'a 2,2 milyar dolar, Libya'ya 2 milyar dolar, Suriye'ye 1,7 milyar dolar, Suudi Arabistan'a 2,2 milyar dolarlık ihracatımız var. Bu pazarlarda halkın refah seviyesini artırılması için birtakım çalışmalar yapılıyor. Bu orta vadede bize yeni fırsat çıkaracaktır. Buradaki ihracatımızı daha da arttıracağız. Türkiye, model ülke olarak ön planda. Bugünlerde bizim moralimizi bozma yönünde adımlar atılabilir. Ama biz kesinlikle moralimizi bozmuyoruz. En kısa zamanda eskisinden daha güçlü olarak bu pazarlarda etkili olacağız. Mısır'da 2 haftalık bir sıkıntı yaşadık. Şu anda rakamlar tekrar toparlanmaya başladı" diye konuştu.


Seçimle ilgili endişemiz yok

İhracatçıların seçim ile ilgili kesinlikle hiçbir endişesinin olmadığını ifade eden Büyükekşi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Hiçbir şekilde ümitsiz değiliz. Tam tersi ihracatın üretimin ve istihdamın artacağı yolunda anket sonuçlarımız var. İlk 2 ayda yüzde 22 ila 24 oranında ciddi bir artış yaşandı. Bu ayda son derece güzel bir artış oldu. Seçim ile ilgili olumsuz beklenti yok. Tam tersine seçim olmayacakmış gibi herkes işine gücüne bakıyor."
TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Coşkunkan, Türkiye'nin uzun vadeli hedefler belirleyerek buna göre strateji planları uygulamasının önemli olduğuna işaret ederek, "Bu, ekonominin yol haritasına sahip olmasını sağlıyor. Genç girişimciler de uzun vadeli vizyonlar oluşturuyor" şeklinde konuştu.
TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Ali Tatveren ise 2010 yılında Bursa ihracatının İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer aldığını hatırlatarak, "Maliyet ve risk kontrolü çok iyi yönetildi" ifadelerini kullandı.
Programa, Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ