TİM'den firmalara İnovalig çağrısı

Değerli İhracatçımız,

Efesli filozof Heraklitos'un dediği gibi "Değişiklikten başka hiçbir şey devamlı değildir.” Değişimin etkisini yıllar önceden benimseyen gelişmiş ekonomiler, bugün inovasyonu öne çıkarıyor. Rekabetin giderek kızıştığı küreselleşme oyununda kazananı da inovasyon belirliyor. Bugünün rekabetçilik ortamında tutunmak için şirketlerin tüm katmanlarına inovasyonu yaymak büyük önem taşıyor.

Türkiye için inovasyon kavramının önemi çok daha büyük. Bugün Türkiye ekonomisinin ana probleminin cari açık olduğunu söylüyoruz. Ancak biz, Türkiye'nin esas probleminin cari açık değil, inovasyon açığı olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin inovasyon açığını ya da rakipleri ile arasındaki katma değer açığını, yüksek katma değerin 4 ana bileşeni olan Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya daha fazla önem vererek kapatacağından eminiz.

Sizlere, TİM olarak Türkiye'nin inovasyon açığını kapatmaya yönelik çok önemli bir çalışmaya imza attığımızın müjdesini vermek istiyorum. Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programı "İnova-lig” projesini hayata geçiriyoruz. Kısa zamanda Türkiye'de yaygınlaşmasını hedeflediğimiz "İnova-lig” projemiz ile inovasyona değer veren şirketlerimizi hem yarıştıracağız hem de bu şirketlerin inovasyon kültürünü geliştireceğiz.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir rol oynayacak "İnova-lig” ile Avrupa'da 17 ülkede uygulanan ve A.T. Kearney'in koordinasyonunu sağladığı IMP3rove programına paralel bir kurguyla, ülkemize ciddi bir "fikri sermaye”yi aktarmaya çalışacağız. A.T. Kearney işbirliğiyle oluşturulacağımız "İnova-lig” projesi ile Türkiye'deki firmaların inovasyon karnelerini çıkararak her yılın İnovasyon Lİderlerini belirleyeceğiz.

Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? "İnova-lig”de yer almak isteyen firmalarımız, herhangi bir ücret ödemeden 31 Mayıs 2014 tarihine kadar http://www.inovalig.com/ web sitesinden programa ön kayıt yaptıracak. Başvuru yapan firmalarımız kendilerine gönderilecek anketi doldurarak bir değerlendirmeye tabi tutulacak. Bu süreçte, haftalık ve aylık bildirimler, eğitim materyalleri, konferanslar düzenlenerek, katılımcı firmaların inovasyon yetkinliklerini artırmaya yönelik adımlar atılacak. İlk aşama sonucunda, katılımcı her bir firma için yaklaşık 100 sayfalık bir inovasyon raporu hazırlanacak.

Bu rapor, firmaların kendi yetkinliklerinin, yerel ve uluslararası pazarlardaki benzerleri ile karşılaştırıldığı bir "benchmarking” (karşılaştırma) raporu olacak. Firmalar, bu karşılaştırmalı rapor ile, A.T. Kearney'in inovasyon yönetimi metodolojisinde dikkate alacağı 5 kategori (İnovasyon Stratejisi, organizasyon ve kültür, inovasyon yaşam döngüsü süreci, etkinleştirici faktörler, inovasyon sonuçları) çerçevesinde kendilerini değerlendirecek.

Bu aşama ve değerlendirmeler sonunda en iyi skora sahip 250 firma ilk tur etkinliğine davet edilecek. Firma raporlarının incelenmesi ile 5 farklı kategoride toplamda 50 firma, yarı finallere katılmaya hak kazanacak. Yarı finalistler, Eylül ayında düzenleyeceğimiz bir organizasyonda, 15'er dakikalık, inovasyon yönetimi yaklaşımlarını anlatan sunumlar yapacaklar.

Bu sunumlar sonucunda her kategoride seçilecek 5 firma, toplamda 25 firma finalde yarışmaya hak kazanacak. 25 finalist, 2014 Türkiye İnovasyon Haftası'nda büyük jüri önünde yarışacak ve 5 inovasyon kategorisindeki "Türkiye'nin İnovasyon Liderleri” belirlenecek. Ayrıca her kategoriden ilk 3 firma "İnovasyon Ligi Avrupa Şampiyonasında” Türkiye'yi temsil etme şansını elde edecek.

"İnova-lig”de yer alan firmalar hem Türkiye hem de Avrupa standartlarında inovasyon karnelerini elde etmiş olacaklar. Dolayısıyla bu proje ile şirketlerin organizasyonlarına ve günlük operasyonlarına inovasyon kültürünü yerleştirmeleri için oldukça önemli bir fırsat sunuyoruz. Türkiye'nin yaratıcılık potansiyelini, doğru inovasyon yönetim yetkinlikleri ile katma-değere dönüştürmeyi hedefliyoruz. Türkiye'deki firmaların inovasyon yetkinliklerini artırmayı hedefliyoruz.

Türkiye'nin 2023 Stratejik hedeflerine büyük katkıda bulunacağına inandığımız projemize, tüm firmalarımızı katılmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

Mehmet BÜYÜKEKŞİ

TİM Başkanı

 

 
 

ÖN BAŞVURU İÇİN
www.inovalig.com 

PAYLAŞ