TİM ve UİB ev tekstilinde bir ilke imza attı

2011 yılında ilk defa düzenlenecek ve geleneksel olması planlanan "1. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması”, "Farkını Göster” sloganıyla tasarımcıların çalışmalarını bekliyor. Türkiye Ev Tekstili sektörünün uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek özgün tasarımlarını ortaya çıkarmak,  rekabet gücünü artırmak ve  ev tekstili sektöründe yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesi için organize edilen yarışmayla   sektörün ihracatının artırılması da hedefleniyor.               

Yarışmanın tanıtımı için düzenlenen toplantıya katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ilk defa bir yarışmanın tanıtım toplantısına katıldığını belirterek, "TİM olarak 2011 yılında tasarım yarışmalarını tek çatı altında toplayacağız, 24 sektör için de tasarım yarışması yapacağız, ev tekstili tasarım yarışması bir ilk adım oldu” dedi. Ev tekstili sektörünün Avrupa ülkelerine yaptığı ihracatın yanı sıra Çin ve Rusya gibi pazarları hedeflediğini vurgulayan Büyükekşi, kişi başı 25 bin dolarlık milli gelir hedefi için gelişmiş ülkelerle rekabet konusunda tasarım yarışmalarının farkındalığının artıracağına dikkat çekti.

"Made in Turkey, Made in İtaly seviyesine geliyor”
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay ise konuşmasında, tekstil sektörünün yaklaşık 6.5 milyar dolarlık ihracat rakamı ile kriz öncesi döneme yaklaştığını hatırlattı. Bu ihracatın yaklaşık olarak yüzde 45'inin ev tekstili sektöründen sağlandığına dikkat çeken Burkay, "2011 yılından büyük beklentilerimiz var” dedi.

Burkay, uluslararası tüketicilerin artık Made in Hong Kong ibaresinden hoşlanmadıklarını ve Made in Turkey'in tercih edilir olduğunu söyleyerek, "" Made in Turkey, artık Made in İtaly gibi ürünlere en az yüzde 10 katma değer getiriyor, tasarım yarışmamız bu süreci hızlandıracak” diye konuştu. Tasarım sektörünün, ev tekstili alanını keşfetmesini isteyen Burkay, 2023 yılı ev tekstili ihracat hedefinin 10 milyar dolar olduğunu söyledi. TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık da, dernek olarak  tüm dünyada farklı bir yöne doğru evrilen tekstil sektörünün gelişimine her anlamda destek olacaklarını kaydetti.

"Türkiye İtalya'yı Geçecek”
Denizli İhracatçı Birlikleri Başkanı Süleyman Kocasert ise Birlik ve Denizli kenti olarak ev tekstili alanında Türkiye'nin önde gelen merkezlerinden biri olduklarını hatırlatarak, yarışmaya her aşamasında destek olacaklarını söyledi. Kocasert,   "Düşük miktarlı siparişleri Avrupa'ya hızlı şekilde teslim edebilme avantajı olan sektörün, moda ve tasarımla birleşmesiyle Türkiye, İtalya düzeyine gelecek hatta İtalya'yı geçecektir” dedi.

Yarışma hangi kategoriden oluşuyor?
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması, ulusal ölçekte, tümü profesyonel ve öğrenci katılımına açık olarak,  4 kategoride düzenlenecek. Seçici Kurulunda, Dış Ticaret Müsteşarlığı,  Türkiye İhracatçılar Meclisi, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Denizli İhracatçılar Birliği, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Moda Tasarımcıları Derneği, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu gibi kurumların yanı sıra ünlü tasarımcılar ve üniversitelerden akademisyenlerin yer alacağı yarışmada belirlenen kategoriler ise şöyle:
1- Yatak ,  (Nevresim Takımı Yastık, Yorgan, yatak Örtüsü)
2- Banyo  (Havlu, Bornoz, Peştamal)
3- Perde (Tül ve Kalın Perde)
4- Koltuk (Döşemelik Kumaş)

Ödül Töreni
Ödüller, 20 Mayıs 2011 tarihinde 17'nci  İstanbul Evtekstili Fuarı'nın birinci gününde ödül töreni ile sahiplerine dağıtılacak.

Yarışmaya katılmak isteyen tasarımcılar, www.turkiyeevtekstilitasarimyarismasi.com / www.evtekstiliyarismasi.com veya www.uib.org.tr adreslerinden gerekli işlemleri gerçekleştirebilecek.

PAYLAŞ