TİM Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'na rekor başvuru

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin gıda sektöründe inovasyon ve Ar-Ge yatırımlarını artırmak amacıyla gerçekleştireceği Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'na yoğun ilgi gösterildi. Yarışmaya çeşitli üniversitelerden 200'e yakın proje başvurusu yapıldı.

Gıda sektöründe yeniliklerin ve gıda alt sektörlerinde ürün çeşitliliğini arttırmanın hedeflendiği TİM'in Gıda Ar-Ge Proje Pazarı yarışmasına Ege, İTÜ, ODTÜ, Hacettepe, Bilkent, İstanbul Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi gibi Türkiye'nin seçkin üniversitelerinden rekor sayıda proje başvurusu yapıldı. Yarışmanın Türkiye Koordinatörlüğü'nü üstlenen Ege İhracatçı Birlikleri'ne çeşitli

üniversitelerden 200'e yakın proje başvurusu oldu. Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarını büyütme kapsamında oluşturulan Gıda Ar-Ge Proje Pazarı, özgün projelerin katılımıyla gıda sektöründe büyük bir atılım gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Proje uluslararası boyuta taşınacak

Projeyle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Eli Alharal, organizasyonun gelecek yıl uluslararası bir boyuta taşınacağını ve tüm dünyadan projelerin yarışacağını ifade etti. Gıda sektörüne yeni bir ivme kazandıracak olan Proje Pazarı, 2023 yılında hedeflenen 55 milyar dolarlık tarım ve gıda ürünleri ihracatına da büyük katkı sağlayacak.

Bin kişinin katılımı bekleniyor

Tarım ve gıda sektörüne ilişkin projelerin yarışacağı ve sanayici, ihracatçı, akademisyen, öğrenci, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve basın ve yayın kuruluşlarından bin'in üzerinde temsilcinin katılımının öngörüldüğü TİM Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğine sponsorluk desteği vermek isteyen firmaların da destekleri bekleniyor. Bu büyük organizasyona katkı yapacak sponsorlara etkinlik süresince tanıtım imkanları sağlanacak.

Ödülleri Bakan Çağlayan verecek

Proje başvuruları her bir sektörde 2 akademisyen, 1 sektör temsilcisinden oluşan Alt Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek. İlk değerlendirme sonrasında uygun görülen projeler Üst Değerlendirme Kurulu'na sunulacak. Projeleri derecelendirecek Üst Değerlendirme Kurulu'nun oluşturulması konusunda, alanında uzman değerli akademisyenler ve gıda sektörünün önde gelen gruplarından 4 tanesinin Ar-Ge Başkanlıkları'ndan temsilciler Kurul'a davet edildi. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı organizasyonunun yapılacağı 29 Mayıs 2012 akşamı, dereceye giren proje sahiplerine ödüllerini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan takdim edecek.
İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ