TİM, 2023 İhracat Stratejisi'ni EKK'ya sundu

  
Ekonomi Koordinasyon Kurulunun 56. toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Ankara'da başladı. Toplantı öncesinde Bakan Babacan, Bakan Çağlayan ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi söz aldı. Toplantıda Bakan Babacan özetle şunları söyledi: "Dış ticaretin geliştirilmesi önemli bir konu. İş türkiyenin rekabet gücünün artırılmasına gdiiyor. Bu da uzun vadeli yapısal tedbirlerle çözülecek bir durum. Kayıtdışılığın azaltılmas, Ar-Ge'nin geliştirilmesi, sanayi ve hizmetlerde yüksek katma değerli üretimler yapılması önemli.

Kriz döneminde pek çok Avrupa ülkesi Ar-Ge harcalamarını kesti. Biz artırdık. Yarın bunlar fidan olacak, ağaç olacak meyve verecek. Ar-Ge'nin yararını göreceğiz. Toplantımızda ihracat stratejileri de masaya yatırılacak. Bu çalışma ihracat için önemli olacak.

Avrupa pazarından bundan sonraki dönemde çok fazla ümitli olmamız gerekir. Küresel kriz Avrupa pazarını bozdu. 2010 yılı bizim için toparlanma yılı oldu, 2011'de ihracatımızın daha iyi bir noktaya ulaşmasını istiyoruz. İnşallah hep beraber çalışarak hedeflere ulaşırız diye tahmin ediyoruz. Burada önemli olan bu işe gönül vermek, bu işi dert edinmek. İhracatımız Ekim'de açıkladığımız hedefi az da olsa geçecek gibi görünüyor. İnşallah daha da iyi bir duruma geleceğiz."

Çağlayan: "Bal gibi yakalar Türkiye"
Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise şöyle konuştu: "Türkiye'nin küresel krize dair Şampiyonlar Ligi'nden düşmemesi konusunda yoğun gayret sarfettik. İhracatın 4 kata yakın katlanması önemliydi. Gidişat, dünya piyasasındaki gidişat, Avrupa piyasası ister istemez ihracatın artışını engelleyen sebeplerdendi. İhracatımız Aralık 10 milyar dolar oldu. Son 27 ayın en yüksek rakamı. 2010 yılını iyi bir biçimde kapatmış olacağız. 11 aylık ihracatımız 112.7 milyar dolar oldu. 120 milyar doları zorlardık. İhracatımız yüzde 15'lik bir artışı gerçekleştirmiştir. Profesyonel bir ekiple çalıştık. Birçok kurumun temsilcileriyle çalışmalar yapıldı. Gayemiz dünya ticaretinde çeşitli araçlarla ekonomik açıdan gelişmemizi sağlayacağız. Neden gezi yaptığımızı soruyorlar. Her gittiğimiz yerden ses getirdik. Böylece 2010'da ticaretimizi yüzde 50 artırdık. Konulmuş olan hedefler Türkiye'nin ana hedefi olmuştur. 2023'te 500 milyar dolar ihracatı yakalayacak. Bugün tarihi bir gün. Bu toplantı çok önemlidir. Bu çalışmaya emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." Bakan Çağlayan 500 milyar dolarlık ihracat hedefi içinse "Türkiye bu hedefi bal gibi yakalar" dedi.

Büyükekşi: Herkesin görüşlerinden faydalandık
2023 İhracat Stratejisi ile ilgili bilgi vermek, tarafların görüşlerinden faydalanmak için EKK toplantısına katılan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şunları söyledi: "İhracatın 500 milyar dolar performans uygulamasıyla ilgili 1,5 yıldır çalışıyoruz. Bu çalışmayı yalnız yapmadık. İlgili kamu kurum ve kuruluşları toplantılarımıza katıldı. Herkesin görüşlerinden faydalandık. 24 ayrı sektörün herbirini tek tek 2009 ile 2013, 2013-2018, 2018-2023 şeklinde planlarımızı yaptık. Bu çalışma kesinlikle rakamsal değil, tamamen bir stratejinin nasıl uygulanabilirliği ile alakalıdır. Siz değerli bakanlarımızın katkısını da aldıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

Konuşmayı izlemek için tıklayınız!
http://video.haberturk.com/ekonomi/video/tim-baskani-mehmet-buyukeksi-aciklama-yapti/46258

PAYLAŞ