THY'den ihracatçılara Irak'ta yeni kapı: Necef


Türk Hava Yolları Irak'ta Bağdat, Erbil ve Basra'dan sonra 4. Uçuş noktası olan Necef seferlerine başladı. THY'nin hat açılışı için düzenlenen törene TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de katıldı.
THY, inanç turizminde önemli bir yere sahip olan her yıl milyonlarca Müslüman tarafından ziyaret edilen Hz. Ali'nin mezarının bulunduğu Irak'ın Necef kentine başlattığı seferlerle yurtdışı uçuş noktasını da 142'ye çıkarttı. İstanbul-Necef hattının 5 Haziran'da gerçekleştirilen ilk seferine, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, THY Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, işadamları ve gazetecilerin aralarında bulunduğu kalabalık bir davetli grubu katıldı. Necef'e inen davetliler Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik ve Necef Valisi Adnan Al Zurufi tarafından çiçeklerle karşılandı.  Necef'te çeşitli temaslarda bulunan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de Necef Valisi Adnan El Zurufi ve Necef Meclis Başkanı ile görüştü. Törenler çerçevesince havalimanında bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan THY Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Irak'a önem verdiklerini belirterek, "Bağdat hattının ardından, Necef Hattı ile birlikte dördüncü uçuş hattımızı açtık. Önümüzdeki günlerde Süleymaniye ve Musul'a da uçuş hatlarımızı ekleyeceğiz. Bütün bu gelişmeler iki ülke arasındaki dostluğun boyutlarına işaret ediyor.” dedi.

Irak İstanbul üzerinden dünyaya bağlanıyor

Topçu Irak'ın tüm ulaşımını İstanbul üzerinden dünyaya bağlamak istediklerinin altını çizdi. Irak'ta önümüzdeki dönemde Süleymaniye ve Musul ile birlikte 6 noktaya uçuş başlatacaklarını söyleyen Hamdi Topçu, "Şu anda Necef. Basra'yı beraber icra edeceğiz. Önümüzdeki günlerde yolcu kapasitesi arttıkça, ki artacağını düşünüyoruz. Her gün uçmayı hedefliyoruz.” dedi. Topçu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Irak'a İstanbul üzerinden 183 şehre direkt bağlantı veriyoruz. Bu da onlar için önemli bir avantaj olacak. Bu avantajın neticesinde de iki ülke arasındaki hem ekonomik ilişkiler hem sosyal ilişkiler daha ivme kazanacak. Tarih boyunca Irak'ın çıkış kapısı İstanbul olmuş yine İstanbul olmasını istiyoruz. Bu çerçevede hem Türkiye'nin politikası hem THY'nin politikası hepsi beraber değerlendirdiğimizde bir yıl içinde 6 sefere başladığımız tek ülke olacak. Irak'ın dünyayla bağlantısını yeniden kurmasına yardımcı oluyoruz. Uçuş ağımız geniş. Artık THY sadece ülkeler arası taşımacılığı değil şehirlerin dünyaya bağlanması için adımlar atıyor. Potansiyeli olan her şehre THY
uçmayı hedeflemektedir”
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik ise, Türkiye ve Necef halkı arasında büyük bir gönül bağı olduğunu ifade ederek, Bu, THY'nin kurduğu bu uçuş köprüsüyle somutlaşmış oldu.” diye konuştu. Törenin ardından Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Iraklı işadamları tarafından karşılıklı ticareti geliştirme ve ortak projeleri yürütmek amaçlı olarak bir ticaret antlaşması imzalandı.

 

 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ