Serbest Bölgeler Platformu'ndan TİM'e ziyaret

Serbest Bölgelerde faaliyet gösteren firmaların kurduğu dernekleri biraraya getirerek kamu kuruluşları ile işbirliğini artırma amacıyla kurulan Serbest Bölge Dernekler Platformu, Türkiye İhracatçılar Meclisi'ni ziyaret ederek, ihracatı artırma yolunda fikir alışverişinde bulundu.
Platform üyelerini ağırlayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Serbest Bölgelerin gelişimiyle ilgili temennide bulunmaktan öte bir taraf olduklarını, zira SB'lerin kuruluş amaçlarından birinin de "İhracatı Artırmak” olduğunu vurguladı. TİM Başkanı ayrıca, Serbest Bölgelerle ilgili mevzuatta yapılması talep edilen iyileştirmelerin sürekli takip gerektirdiğini, pozitif bir yaklaşımla ve sabırla takibe devam edilerek adım adım geliştirmelerin sağlanabileceğini belirtti.
Serbest Bölge Dernekler Platformu da görüşmede bir sunum yaparak serbest bölgelerin ptansiyeli hakkında bilgi verdi. Platform Başkanı Bilgen Salih NARLI (Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı) da Serbest Bölegelerin çift yönlü 23 Milyar $'lık ticaret hacmi barındırdığınıSerbest Bölgeler'den geçen yıl gerçekleşen 12.8 Milyar $'lık mal çıkışının 7.1 Milyar $'nın dışarı, 5.7 milyar $'nın Türkiye'ye olduğunu aktardı.
Narlı, toplam 56.000 kişinin istihdam edildiği Serbest Bölgelerin ihracatın %4.7'sini karşıladığını belirtirken TİM Başkanı Büyükekşi de Güney Kore'nin ihracata dayalı büyüme modeli ve bu model çerçevesinde Serbest Bölgelere verdiği önemin de iyi etüd edilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Görüşmede iki kurum arasında işbirliği protokolü hazırlanması yönünde prensip kararı alındı.

 

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ 

PAYLAŞ