Rusya'da Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) Çalıştayı

Özel sektörün BGH konusunda bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen çalıştayın ikincisi 17 Nisan 2015 tarihinde Rusya'nın Kaluga şehrinde, Rusya Federal Gümrük Servisi ev sahipliğinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Moskova Büyükelçiliğimiz yetkililerinin de katılımlarıyla gerçekleştirilecek.

Ülkemizin önemli ihraç pazarları arasında yer alan Rusya Federasyonu ile 18.09.2008 tarihinde imzalanan "Gümrük İşlemlerinin Basitleştirilmesine İlişkin Protokol" ile Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) projesi hayata geçirildi. 2008 yılında tesis edilen ve Türkiye ile Rusya arasında sevk edilen mallara ilişkin bilgilerin, iki ülkenin gümrük idareleri arasında elektronik yolla önceden değişimine dayanan BGH sistemi ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik önemli bir araçtır. Sistemden yararlanmak tamamen gönüllülük esasına dayanmakta olup, sistem üzerinden ihracatını gerçekleştiren firmalara dış ticaret işlemlerinde çeşitli kolaylıklar sağlanmakta.

18.09.2008 tarihinde imzalanan "Gümrük İşlemlerinin Basitleştirilmesine İlişkin Protokol" çerçevesinde gerçekleştirilecek ihracatlarda danışma, denetim ve veri giriş işlemleri için Türkiye İhracatçılar Meclisi yetkilendirilmiştir. Söz konusu yetkilendirmenin esaslarına ilişkin Protokol 19.02.2015 tarihinde imzalanarak hayata geçirildi.

BGH projesi kapsamında gümrük ve ticaret konularında özel sektörün bilgilendirilmesi amacıyla ilk olarak 12 Eylül 2013 tarihinde Moskova Büyükelçiliği ev sahipliğinde Bakanlığımız ile Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi temsilcilerinin de katılımlarıyla ilgili Türk ve Rus firma ve sektör temsilcilerine yönelik bir çalıştay düzenlendi.

17 Nisan 2015 tarihinde Rusya'nın Kaluga şehrinde, Rusya Federal Gümrük Servisi ev sahipliğinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Moskova Büyükelçiliğimiz yetkililerinin de katılımlarıyla BGH konusunda özel sektörü biliçlendirmek amacıyla düzenlenen çalıştayların ikincisi gerçekleştirilecektir. Çalıştay'ın Rusya'nın Kaluga şehrinde Kwan Otel'de düzenlenmesi ve ardından ardından BGH kapsamında yoğun olarak kullanılan Obninskiy Gümrük İdaresinde BGH çerçevesinde yapılan işlemlerin yerinde görülmesi planlanmaktadır. BGH sisteminin kullanımına ilişkin açıklamalar, sistemin firmalara sunduğu avantajlar, sistem kapsamında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışılacağı çalıştaya ilgili Türk ve Rus firma ve sektör temsilcilerinin katılım sağlaması önemlidir.

Çalıştay ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için:

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Talip Engin KAYA: 0312 449 28 77  

Büşra BÜTÜN GÜRIŞIK: 0312 449 27 76

PAYLAŞ