MARKALAR VE GİZLİ REKLAM UYGULAMALARI ÜRÜN YERLEŞTİRME PANELİ


RATEM (Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği), tarafından yarın (13 Haziran 2014 Cuma) Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek panelde TV yapımlarında ürün yerleştirme uygulamaları ile gizli reklam yaptırımları ve beklentiler, detaylı bir şekilde masaya yatırılacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin de açılış konuşmalarını yapacağı panel saat 14:00'te başlayacak.

Yaklaşık 90 ülkede gösterilen ve yüksek izlenme oranına sahip sinema ve TV dizisi yapımlarımızda yer alan markalarımızın, gizli reklam uygulaması yaptırımlarına maruz kalmaması için buzlanarak kapatılması tartışılıyor.

Buzlanma ve benzeri yöntemlerle markaların kapatılması uygulamasından vazgeçilmesinin, Türk marka ve ürünlerinin ihracatına büyük katkı sağlanacağına inanılmakta. Televizyon kuruluşları; marka, mal veya hizmet üreticisinin faaliyetini, ticarî markasını, adını, hizmetini ve ürününü reklam kuşakları dışında ve reklam yapıldığına ilişkin açıklayıcı bir ses veya görüntü bulunmaksızın programlarda sözcükler veya resimler ile yayınlamaları halinde gizli reklam nedeni ile yaptırıma maruz kalabilmekteler. Sorunun büyük ölçüde uygulamadan kaynaklandığı ifade ediliyor.

İki oturum halinde gerçekleşecek olan panelin birinci oturumunda ilgili tarafların tartışması ile, gerek Türk markalarının yurt dışında tanınması gerekse televizyon kuruluşlarının haksız yere maruz kaldıkları yaptırımlardan kurtulmaları noktasında katkıda bulunarak ortaya çıkan sorunların çözümü için çok faydalı olması bekleniyor.

İkinci oturumda ise mevzuatta yapılan değişikliklerin ürün yerleştirme uygulamasına etkileri,gizli reklam-ürün yerleştirme ikileminde ve uygulamada karşılaşılan sorunlar bütün yönleri ile tartışılması planlanıyor

13 Haziran 2014 Cuma-Haliç Kongre Merkezi

1.OTURUM (14:00-15:15)

Markalarımız-Gizli Reklam-Uygulamadan Doğan Sorunlar -Beklentiler

Açılış konuşması

Mehmet Büyükekşi TİM Başkanı

Nihat Zeybekçi -Ekonomi Bakanı

Moderatör: Prof Dr. Adem Sözüer-Dekan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Panelistler:

Dr. Hamit Ersoy- RTÜK üyesi

Adem Gürses- ATV Genel Müdürü

Doç. Dr. Emrehan İnal-İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Erdem Türkekul-RATEM Hukuk Müşaviri

2.OTURUM (15.30-16:30)

Gizli Reklam mı Ürün Yerleştirme mi?

Moderatör :Yusuf Gürsoy RATEM AKADEMİ Başkanı

Panelistler :

Mustafa Mente -TİM Genel Sekreteri

Arslan Narin -RTÜK Başkan Yardımcısı

M.Akif Ebiçlioğlu 3P Ajans Başkanı

Yakup Yengil - SHOW TV

Başak Demiryumruk Dikici -Mercedes Benz

PAYLAŞ