Kamerunlu gazeteciler TİM'i ziyaret etti

T.C Yaounde Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliğimiz himayesindeki Kamerunlu 5 gazeteci ve televizyon ekibi Meclisimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinebilmek amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi'ni ziyaret etti.

Kamerun'da ülkemizin yeterince tanınmaması ve önümüzdeki günlerde Kamerun'da gerçekleşecek Türk Ürünleri Fuarı nedeniyle ülkemizdeki önemli kurum ve kuruluşları ziyaret eden heyet'e, TİM'i temsilen Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu başkanlık etmiştir.

Görüşmeye Kamerun tarafından Hana Valentine Bboum (CRTV Kamerun Milli televizyonu), Olivier Kingue MOLLI (Gazeteci,sunucu CRTV), Ondigi EDZOA (Kameraman), Alain Pierre KOAGNE SOUOP (Gazeteci,Canal 2'de Cameroun Vision programı sunucusu), Augustin FOGANG (Cameroon Tribune Yazı İşleri Teknik Müdürü), Sylvestre TETCHIADA (Afrique Leadership Dergisi Genel Yayın Yönetmeni) katıldılar.

İki ülke ilişkileri, karşılıklı dış ticaret ve yatırım potansiyeli ile ilgili konuların ele alındığı toplantıda, 2010 Mart'ta Meclisimiz organizasyonu'nda Kamerun'a gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Heyeti sonrası 2011'de karşılıklı ticarette yaşanan artışa dikkat çeken Çıkrıkçıoğlu, 2013'te bile karşılıklı ticaretin 2011 yılını yakalayamadığına dikkat çekti. (2011 yılında ihracatımız bir önceki yıla göre %116 artarak 105 milyon dolara yükselirken, Kamerun'dan gerçekleştirilen ithalat ise %20 civarında artarak 47,7 milyon dolar civarında gerçekleşmiştir. Bu da iki ülke arasındaki ticaretin gelişmeye açık olduğunu göstermektedir. 2012 yılında da Kamerun'a olan ihracatımız bir önceki yıla göre %10 artarak 116 milyon dolara yükselmiştir. 2013 yılında ise Kamerun'a ihracatımız bir önceki yıla göre %11,8 azalarak 102 milyon dolar olmuştur.)

Kamerun'un daha çok makine ve elektrikli teçhizat, ulaşım araçları, benzin, gıda, kimyasallar gibi ürünler ithal ettiği, Türkiye'nin ise Kamerun'a daha çok makarna,çimento,un ve demir çelik ürünleri ihraç ettiği gözlemleniyor. Görüşmede Çıkrıkçıoğlu; Türk yatırımcılara özellikle mobilya sektörü'nde avantajlar sunulması durumunda her iki taraf içinde fırsatlar oluşabileceğini ve her iki tarafında kazançlığı çıkacağını heyete aktardı.

 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ