İMMİB, başarılı ihracatçıları ödüllendirdi

Türkiye toplam ihracatının yaklaşık yüzde 30'unu gerçekleştiren İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), 2010 yılında farklı sektörlerde başarılı olan 120 firmayı ödüllendirdi. "İMMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni"ne katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "Bugün İMMİB üyelerine ödül veriyoruz ama ben son 3 ayda ihracatımızı 31 milyar dolara çıkartan bütün ihracatçılara gönül madalyası veriyorum" dedi.
Mısır, Libya ve Suriye'de yaşanan kargaşadan dolayı ihracatın zarar gördüğüne dikkat çeken Çağlayan, " Biz de bu nedenle 350 milyonluk pazarı olan Hindistan, ABD ve Çin'e açılmaya karar verdik" diye konuştu.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de 2011 yılının ihracat adına çok iyi başladığına vurgu yaparak, Mart ayı ihracat rakamlarının Cumhuriyet tarihi rekoru olduğunu hatırlattı. "İMMİB Türkiye'nin en fazla ihracat yapan birliği. Türkiye'nin ihracatının yüzde 30'unu tek başına gerçekleştiriyor" diye konuşan Büyükekşi, İMMİB'in bünyesinde yer alan sektörlerin Türkiye'nin en krtitik sektörleri arasında yer aldığını sözlerine ekledi.
İMMİB Koordinatör Başkanı ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz de konuşmasında İMMİB olarak Türkiye ihracatının üçte birini gerçekleştirmekten gurur duyduklarını ifade etti. "Bu ödüller sadece ihracat başarısı değil küresel krizden çıkışın göstergesi" diye konuşan Akyüz, İMMİB üyesi firmaların 500 milyar dolarlık 2023 hedefinde de başrolde olacağını kaydetti.

ÖDÜL ALAN FİRMALARIN TAM LİSTESİ

 


 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ