Fildişi Sahili Ticaret Heyeti Programı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonu ile 11-13 Eylül 2012 tarihlerinde Fildişi Sahili'ne yönelik Ticaret Heyeti Programı düzenlenecektir. Fildişi Sahili'nin başkenti Abidjan şehrini kapsayacak organizasyonda iş forumlarının yanısıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Önemli bir ekonomik potansiyele sahip olan Fildişi Sahili, 11 yıldan beri süregelen siyasi gerginliklere karşın hala Sahra Güneyi Frankofon Afrika'da ihracat ve ithalatı en yüksek ülke konumundadır. Güney Afrika'daki Durban'dan sonra Afrika'nın ikinci büyük limanı olan Abidjan Limanı, ülkenin ekonomik bakımdan bölgede üstlendiği rolün göstergesidir. Ülke, kakao ihracatında dünyada 1inci, kahve ihracatında ise 6ncı sırada yer almaktadır. Fildişi Sahili'ne ihracatımızda başlıca ürünleri demir-çelik, elektronik eşya, otomobil ve kamyon lastiği, motorlu taşıtlar, tekstil ve gıda ürünleri oluşturmakta, Fildişi Sahili'nden ise ağırlıklı olarak kakao, pamuk ve orman ürünleri ithal edilmektedir.

Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde son dönemde belirgin bir artış kaydedilen Fildişi Sahili'nde çok zengin demir cevheri ve bakır madenleri mevcut olup zengin nikel, fosfat, boksit ve kobalt rezervlerinin olduğu bilinmektedir. Fildişi Sahili yetkilileri özellikle inşaat sektöründe ülkemizin gücünün farkında olduklarını, Fildişi Sahili'nde başlatılacak altyapı ve konut projeleri için müteahhitlerimize ihtiyaç duyacaklarını belirtmişlerdir.

Pazar payımızın artırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek söz konusu heyete yukarıda belirtilen sektörler başta olmak üzere uluslar arası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalarımızın katılmalarında yarar görülmektedir.

Bu çerçevede azami 30 ihracatçıdan oluşacak heyete katılmak isteyen firmaların BAŞVURU FORMUNU eksiksiz doldurarak, en geç 23 Ağustos 2012 Perşembe günü mesai bitimine kadar akifkorkmaz@tim.org.tr e-posta adresine göndermeleri; organizasyon kapsamındaki uçak bileti, toplantı ve transfer giderlerinin karşılanmasını teminen firmalarımızın, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Vakıfbank Şirinevler Şubesi (Şube kodu: 282), (Iban No : TR93 0001 5001 5804 8000 9634 35), Swift Kodu: TVBATR2A EURO hesabı'na 800.- Avro avans (katılımcının iptal etmesi durumunda iadesiz) ödeme yapmaları ve ilgili banka dekontunu erkanbayram@tim.org.tr e-posta adresine iletmeleri gerekmektedir.

Ayrıntılı Bilgi: M.Akif KORKMAZ (Tim Afrika Bölge Koordinatörü)

Tel: 0 212 454 03 85

Cep Tel: 555 290 58 44

 BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

 

PAYLAŞ