Denizli'nin ihracatçı kahramanları ödüllendirildi


Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları 2010 Ödül Töreni'nde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi; ‘Her ihracatçı bir kahramandır' dedi.
Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları 2010 Ödül Töreni yapıldı. 28 Şubat 2011 tarihinde Anemon Otel'de düzenlenen ödül törenine Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, AK Parti Denizli milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Mehmet Salih Erdoğan, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve davetliler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, "Biz Denizli ihracatçılar olarak çalışıyoruz.
Cumhuriyet'in 100.yılında önemli hedeflerimiz var
Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Cumhuriyet'in 100.yılında Denizli'nin 15 milyar dolarlık hedefinin hayal olmadığını belirterek, "Denizli'nin geleceği çok parlak. Denizli'de sigortalı sayısı 155 bini buldu. Çeşitli sektörlerdeki bu istihdam sayımızı daha fazla arttırmalıyız. Sadece ihracatçı ve üretici bir şehir olan Denizli, turizm ve sağlık sektörlerinde de istihdam oluşturmalı. 2023'de 300 bin istihdam sayısına ulaşmamız gerekiyor" dedi.
Her ihracatçı bir kahramandır
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracat yapan herkesin birer kahraman olduğunu belirterek, "Sayın bakanımız Zafer Çağlayan, tüm dünyayı bir kepçe gibi dolaşarak ihracatın artması için çalışıyor. İhracatın 114 milyar dolara ulaşmasında en önemli katkı bakan Zafer Çağlayan'dır" dedi. İhracatın sofradaki aşın artması olduğunu belirten Büyükekşi, "İhracatçılar okyanuslarda gemi yüzdüren kaptanlardır. Motivasyon olmadan, azim ve çalışmadan, girişimcilik olmadan ihracat olmuyor. İhracatımız 114 milyar dolar oldu. 2011 ihracatımızı 132 milyarı aşarak rekor kırmak istiyoruz" dedi. AR-GE, moda ve markanın en önemli girişimleri olacağını belirten Mehmet Büyükekşi, "TİM bütçesinin yarısını bu çalışmalara ayıracağız" dedi.
Denizli Valisi Yavuz Erkmen, ihracat yapan işadamlarını ve işyerlerinde çalışan tüm işçileri kutlayarak, "Denizli'deki ihracat 2.1 milyar dolar. Üretimi Denizli'de yapıp, ihracatı başka illerden yapan şirketler var. Bu yüzden ihracat rakamımız 2.5 milyar dolara ulaşıyoruz. Denizlili ihracatçıların DENİB çatısı altında birleşmesi başarıyı arttırdı" dedi. Denizlili ihracatçılara seslenen Vali Erkmen, "İhracatınızı da Denizli'den yapın" dedi.
Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Denizli'nin yüzde 23'lük ihracatıyla Türkiye ortalamasının iki katı artış gösterdiğini belirterek, "Türkiye'deki ihracat rakamları arasında hepimizin göğsünü kabarttı. İşvereninden işçisine kadar herkese teşekkür ederim. Denizli'nin 2023 hayaline dair bir vizyonu var. 2023 yılında Türkiye ekonomisi gelişmiş ilk 10 ülke içinde olmayı hedefliyor. Böyle bir hedefi olan Türkiye'de Denizli şu anda olduğu gibi ülkenin en çok üreten ve en fazla ihracat yapan illeri arasında olacak. Bize düşen daha çok üretim yapılması için gereken alt yapıyı sağlamaktır. Bu anlamda 2002'den beri Denizli'nin merkezi idareden aldığı alt yapı tutarı 2 milyar TL'yi aştı. Denizli'nin 20 milyar dolar ihracat yapması hayal değil. Denizli ihracatında lokomotif sektör tekstil. Ancak Denizli bir tarımsal üretim potansiyeline sahip. Hedefimiz daha zengin, daha müreffeh ve daha mutlu bir Türkiye. Bu Türkiye içinde daha güçlü bir Denizli'yi hedefliyoruz. Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum" dedi.
'Libya'dan çıkma gibi bir hesabımız yok'
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise, Denizlilerin başarılı girişimciler olduğunu belirterek, "Türk sanayisi ve istihdamında önemli yere sahipler. Denizli ihracat denince akla ilk gelen illerden biri. Denizli'nin ihracatı 2002 yılında 650 milyon dolardı. 2010 yılında 3 katına çıkardı ve 2 milyar 170 milyon dolara ulaştı. 2009 yılı ile 2010 yılı arasındaki ihracat artışı yüzde 34. Bu Türkiye ortalamasının çok üstünde" dedi. Denizli'nin 2010 yılı Ocak ayında 153 milyon dolar, 2011 yılının aynı ayında 269 milyon dolar ihracat yaptığını belirten Bakan Çağlayan, "Geçen yılın ilk iki ayında 305 milyon dolar ihracat, bu yılın ilk iki ayında 470 milyon dolara çıktı. Biz her zaman Denizli ihracatçısının yanında olmaya devam edeceğiz. Denizli önemli rakamlar gerçekleştiriyor. Biz bugün sadece ödül alanlara değil, Denizli'den ihracat yapan ve ülke ihracatına katkına destek sağlayanlara teşekkür ederim" dedi. Türkiye ekonomisi küresel krizi çok iyi yönettiğini belirten Bakan Çağlayan, "Denizli bu konuda önemli bir sınav verdi. Türkiye'nin ekonomik ve siyasi istikrarı ciddi bir ödül kazandı. Türkiye'nin 239 gümrük bölgesine ihracat yapıyor, Denizli ise 164 gümrük bölgesine ihracat yapıyor. Denizli horozunun her yerde öttüğünü ortaya koydu. Denizli'nin hedeflediği ihracat rakamlarına herkesin inanmasını istiyorum. Çantalar elimizde dünyanın her tarafını geziyoruz ve gezmeye devam ediyoruz. Bizim bir idealimiz var. Cumhuriyetin kurulması için kanlarını akıtan şehitlerimizin bize bir görev veriyor. Biz ülkemizi dünyanın ilk 10 içine sokacak, ihracatı 500 milyar dolara çıkaracak. Kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolar çıkaracak çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'nin gelişmesi için bunları yapıyoruz. 2002'de 36 milyar dolar ihracat, kişi başına milli gelir 2 bin 500 dolardı. Yeter ki bu siyasi istikrar devam etsin. Bu başarımızı sürdürürüz. Türkiye'nin koyduğu 2023 teki 500 milyar dolarlık hedefi ülkenin stratejisi olmuştur. Bunu yakalamanın peşindeyiz. 2013'de Türkiye kendi helikopterini, 2020'de kendi uçağını yapacak. Türkiye çok zaman kaybetti. Türkiye 2023'e kadar 3 nükleer santral yapacak. Kendi otomobilini ve dün8yada en az 10 markasını dünya markası yapacak. Bunu yaparken özel sektörümüze, üreticimize, köylümüze, sanayicimize ve bürokratlarımıza güvendik. 12 sene sonra geldiğinde görürüz, en azından çocuklarımız için yaptığımız bu çalışmaları göreceğiz" dedi.

Ödül Töreni
Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. 2010 yılında imalatçı bazda en fazla ihracat yapan Menderes Tekstil A.Ş., Erbakır Elektrolitik Bakır Mamülleri A.Ş., Hüsran Havlu A.Ş., Ozanteks Tekstil A.Ş., Gamateks Tekstil A.Ş., Küçüker Tekstil A.Ş., Nesa Tekstil A.artŞ., Eke Tekstil A.Ş., Dok-San A.Ş. ve Kocaerk Tekstil A.Ş.,'ye ödüllerini Devlet Bakanları Zafer Çağlayan ve Selma Aliye Kavaf ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi verdi. 2010 yılında DENİB kayıtlı en fazla ihracat yapan sektör birinvileri olan YM İthalat Ltd.Şti., Aynes Gıda A.Ş., Seval Kablo A.Ş., Denkim Denizli Kimya A.Ş., Başakanlar A.Ş. ve DNZ Murat Torna Ltd.Şti'ye ödüllerini Denizli Valisi Yavuz Erkmen ve Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci verdi. Özel ödülleri ise DTS A.Ş, Said Atıcı, Nevzat Özel, Hüseyin Memişoğlu, Ağaoğlu Tekstil A.Ş. ve Eke Tekstil A.Ş.'ye de özel ödül verildi.
Gecenin anısına DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'a Horoz Heykeli, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye de 19.yüzyıl tekstil ürünü hediye etti.

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ