Büyükekşi: Yıl sonunda ihracatta rekor bekliyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Büyükekşi, yılın ilk beş ayında dünyaya 55 milyar liralık mal sattıklarını hatırlatarak yıl sonuna kadar 135 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı planladıklarını söyledi. Büyükekşi, "2023 yılında 500 milyar dolar ihracata ulaşmak için yıllık yüzde 12 artış olmalı. Tüm veriler Türkiye'nin hedefine ulaşacağını gösteriyor" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, küresel krizin etkilerinin sona erdiğini, 2011 yılı ilk beş ayında bir önceki yıla oranla yüzde 20 artışla 55 milyar dolar ihracat yapıldığını belirterek, "Yıl sonunda 135 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz' dedi. Büyükekşi, Uşak Platformu tarafından düzenlenen Uşak İli Yatırım ve İhracat Sinerji Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, küresel krizin başladığı dönemlerde ekonomi çevrelerinin Türkiye için karamsar bir tablo çizdiğini ancak beklenilenin aksine, Türkiye'nin çok hızlı bir şekilde toparlanma sürecine girdiğini ifade etti. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Başkanı Ali Yıldırım, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Mustafa Kuvvet, STK temsilcileri ve çok sayıda sanayici işadamı katıldı.

Büyükekşi, şunları söyledi: "Bu yılın ihracat rakamlarına 2012 yılında ulaşmayı bekliyorduk. Bu da demek oluyor ki bir yıl önden gidiyoruz. Yıl sonu itibariyle ihracatta bir rekor bekliyoruz. Tahminlerimiz 2011 yılı sonunda ülkemiz 135 milyar dolar ihracat rakamına ulaşacak. Bu hepimizi umutlandıran bir rakam. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak için ihracatımızda yıllık yüzde 12 artış olmalı. Tüm veriler Türkiye'nin hedefine ulaşacağını gösteriyor.'

İhracatın artırılması için yeni pazarlar bulunmasının önemli olduğuna işaret eden TİM Başkanı Büyükekşi, bu yönde çalışmaların hız kesmeden sürmesi gerektiğini söyledi. Büyükekşi, "Ülkemizde yeni üretim şehirleri kurulacak. İstanbul üretim şehri olmak yerine finans, tasarım ve AR-GE şehri olmalı. Nitekim böyle de oluyor" diye konuştu.

 

Uşak ihracatı Çin'e adım attı


Uşak'ın ihracattaki artış hızının, Türkiye artış hızından daha yüksek olduğunu belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Uşak'ın ihracat performansı son on yıla baktığımızda biraz gerilerde ancak 2010 yılı ihracatına bakıldığında yüzde 38'lik artış neredeyse Türkiye ortalamasının iki katıdır. Bu bizim açımızdan son derece önemlidir. Uşak'ın ihracata yönelmesi taktire şayan bir gelişmedir. 2011 yılına baktığımızda Uşak 81 il arasında en çok ihracat yapan 36. ilimizdir. Uşak'ın sanayi yapısına bakıldığında ise 36.'lık Uşak'ın hak ettiği bir sıralama değildir. Çünkü başta tekstil ve deri olmak üzere Uşak'ta çok büyük bir kümelenme var. Teşvik yasasının ardından kente büyük yatırımlar geldi. Bizimde bu konuda büyük bir çaba içersinde olmamız gerekiyor. Uşak'a yeni yatırımcıları da getirmek son derece önemlidir. Çünkü İstanbul'da bundan sonra yatırım ve üretim yapmak gerçekten çok zor. Maliyetler çok yüksek. Uşak'ın 3 organize sanayi bölgesi var. Bunu en iyi şekilde Türkiye'ye ve yurt dışına pazarlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye'de üretim yapmanın artık yetmediğini ifade eden Büyükekşi şunları söyledi: "Üretimde artık ARGE ve İnavasyon olarak çalışmalar yapmak gerekiyor. Markalı mallara geçerek, değişimi yakalamamız gerekiyor. Değişimi yakalamak içinde destek verilmesi şarttır. Yeni Pazarlar kurulması lazım. Pazar arayışında da bir yönümüzün dışarıda olması gerekiyor. Geleneksel pazarların değil, yeni pazarların yaratılması gerekiyor. Uşak'ın ihracatına bakıyorum, ihracatta yeni Pazar var o da Çin. Çin ihracatta bizim aleyhimize bir durumda. Uşak sanayisi Almanya, İtalya ve İspanya'nın ardından Çin'e de ihracat yapıyor. Bu pazarı görmüş. Uşak, Çinlilere bile mal satabiliyorsa bu işi bitirmiş demektir. Bundan sonra ki adımlar konusunda da büyük çaba gösterecektir. İstanbul bundan sonra daha çok bir finans, tasarım ve Ar-Ge şehri olacaktır. Üretim ise Anadolu şehirlerine kayacak. Bunlardan birisinin de Uşak olacağını tahmin ediyorum”dedi.

PAYLAŞ