Büyükekşi: Katar'a Dünya Kupası hazırlıkları için her türlü yardıma hazırız

  
180 milyar dolarlık Katar yatırımları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetle gittikleri Katar yolculuğunun son gönünde (12 Ocak 2011) masaya yatırıldı.

Türk ve Katar İş Forumu'na katılan Başbakan Erdoğan, "El ele verdiğimiz takdirde engelleri aşarız" dedi. Toplantıya katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Ortadoğu'nun parlayan yıldızı' diye nitelediği Katar'a 500'e yakın işadamı ile geldiklerini söyledi ve "Türkiye'de tecrübe de var teknoloji de. Bunu sizlerle birleştirmek suretiyle özellikle geleceğe yönelik çok çok bereketli adımlar atabiliriz. Yeter ki birbirimize inanalım. Geçmişin dedikodularını olumsuz kampanyalarını ayaklarımızın altına alalım ve aydınlık geleceğimizi beraber kuralım" dedi.

Uluslararası toplantıların sonucunun hemen alınamayabileceğine işaret eden Erdoğan, bugün yapılan çalışmaların bereketinin en kısa zamanda görüleceğine inandığını söyledi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Katar'ın önümüzdeki beş yılda 180 milyar dolarlık bir yatırım hedefini düşündüğümüzde buradaki sürece Türk işadamlarının katılımı önem ifade etmektedir. Kısa süre önce Asya olimpiyatlarına, şu anda Asya Futbol Şampiyonasına merkezlik yapan Katar, 2022 Dünya Futbol Şampiyonası'nı da alması sebebiyle ciddi yatırımlar yapacak. Öyleyse Türk müteahhitlerinin, diğer girişimci firmalarımızın özellikle sektörel anlamda yapacakları birliktelikler inanıyorum ki Türkiye Katar kardeşliğinin taçlandırılması olacaktır."

Türkiye'ye bekliyoruz
Başbakan Erdoğan, "Türk ve Katarlı işadamlarının ikili görüşmelerini çok önemsiyorum. Bu ikili görüşmelerin çok kısa zamanda Türkiye'de de karşıtını yapmalıyız. Onu da kısa zamanda bekliyoruz'' dedi.

'İşbirlikleri üçüncü ülkelerde devam etmeli'
Türk müteahhitlik sisteminin dünyada Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Her geçen gün teknoloji ve potansiyeliyle daha büyük güçler oluşturuluyor. Enerjide transit bir ülkeyiz siz ise üretici bir ülkesiniz. Burada beraberliklerimiz olmalı. Tarımda, gıdada Türkiye önemli bir merkez. Burada beraber yapacağımız çalışmalar var. Dünyayı tehdit eden iklim değişikliği konusunda Türkiye buna hazır bir ülke beraber hareket etme noktasında olmalı" dedi. Erdoğan, şöyle devam etti: "Bunları sektörel bazda devam ettirmemiz ve yüksek düzeyli stratejik işbirliği çerçevesinde bunları devam ettirmemiz atılacak adımları süratlendirecektir. Bizde 780 bin kilometre karesiyle toprak var, su var. Bunun yanında teknoloji var. Her geçen gün daha da ilerliyor ve tecrübe de var. Bunu sizlerle birleştirmek suretiyle özellikle geleceğe yönelik çok çok bereketli adımlar atabiliriz. Yeter ki birbirimize inanalım."

Büyükekşi: Dünya Kupası hazıkları için hazırız
Türk Katar İşadamları Forumu'nda bir konuşma yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi; Katar'ı 2022 Dünya Kupası organizasyonunu kazanmasından dolayı tebrik etti.  "Katar'ın 2022 yılı dünya kupası organizasyonunu en güzel şekilde yapacağına inanıyorum. Dünya kupası organizasyonu çok özel ve çok iddialı bir hedef. Biz Türk firmalarının da bu süreçte büyük hizmetler verebileceğine inanıyoruz” diyen Büyükekşi;  Türkiye'nin müteahhitlik sektöründe dünyanın ikinci büyük ülkesi olduğunu, dünyanın en büyük 225 firması arasında Türkiye'den 33 firmanın yer aldığını belirterek; "bu firmalarımızın temsilcileri de bizimle beraber. Dünya kupası hazırlık sürecinde istenen her türlü hizmeti vermeye hazırız” çağrısında bulundu.

Aramızdaki her türlü engelin kalkmasını istiyoruz
Başkan Büyükekşi konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Türkiye, son yıllarda büyük bir değişim içerisinde. Komşu ve çevre ülkeler ile olan ilişkilerimize çok daha fazla önem veriyoruz. Katar, bizim çok önem verdiğimiz ülkeler arasında yer alıyor.  Ancak, ikili ticaretimiz dalgalı bir seyir izliyor. Küresel krizde ise ciddi bir şekilde daraldı. 2008 yılında 1,2 milyar düzeyindeki bir hacmi gördükten sonra geçen sene 400 milyon dolara geriledi. Küresel kriz bitti, biz bu sene eski hacmimize ulaşmayı hedefliyoruz. Biz ilişkilerimizin her alanda gelişmesini istiyoruz. Bunun içinde engelleri kaldırmamız gerekiyor. Hükümetlerimizin kuvvetli iradesini gördük. Biz de iş dünyası olarak üzerimize düşen görevleri yapacağız” diyen Büyükekşi, ihracat evraklarının tasdiki, geri dönüşümü konusunda zorluklar nedeni ile bazı firmaların sıkıntı yaşadığını dile getirdi.
"Gıda firmalarımız bunlara ek olarak Katar'ın talep ettiği radyasyon sertifikasından oldukça şikayetçiler. Körfez bölgesinde sadece Katar'ın istediği radyasyon sertifikası zorunluluğunun kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan, istenen fatura ve menşe tasdikleri firmalarımıza maddi olarak yük getiriyor. Her bir belge için 400 dolar civarında maliyet çıkıyor. Bu tasdiklerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Katar'a ihracat yaparken faturayı yetkili Ticaret Odası'na onaylatma zorunluluğu zaman kaybına neden oluyor.
Vizelerdeki uygulamalarda sorunlar yaşanıyor. Ülkemiz komşuları ile vizeleri kaldırıyor. Vizelerin kaldırılması turizm ve ticaret alanında büyük bir değişim ve dönüşüme sebep oldu. Aynı şekilde Katar ile de vizelerin kalkması gerektiğini düşünüyoruz.
Ürün ve malzeme ile ilgili "Civil Defence” kurumunun verdiği onay süreçleri uzuyor. Bu da gecikmelere neden oluyor.
Şirket kurma kararı alındığında Katarlı yetkililer % 51 Katarlı ortak talep ediyorlar. Ticari olmayan temsilcilik vb ofis açıldığında kayıt olmak için aynı koşulu aranmamalı.
Katar sahip olduğu doğal zenginliklerle bereket ve bolluk ülkesi. Her alanda büyük bir gelişim ve değişim programına sahip. Firmalarımız bu dönemde istenen her türlü hizmeti vermeye hazırlar.”

PAYLAŞ