Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı (AYSAF) 46'ıncı kez kapılarını açtı

Türkiye'de ve bölgede yapılan tek uluslararası fuar niteliği taşıyan 7. Uluslar arası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı (AYSAF) 46'ıncı kez kapılarını açtı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye'nin kendine hedef olarak koyduğu 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için ayakkabı sektörü de üstüne düşeni yaparak, katma değeri yüksek ürünler üreterek yılsonunda 500 milyon dolar ihracata imza atacaktır” diye konuştu.

CNR Holding Fuarcılık Başkanı Ali Bulut, "Almanya'nın ekonomideki büyüklüğünün gelişmişliğinin arkasındaki neden fuarcılığa verdikleri önemde yatıyor. Türkiye hükümetinin de fuarcılığın gelişimi konusunda master planı olmalıdır”dedi.

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yazıcıoğlu, "Ayakkabı sektörünün tek çıkış yolu katma değeri yüksek, moda ve tasarımlı ürünler ihraç etmektir” şeklinde konuştu.

Türkiye ayakkabı sektöründe küresel merkez haline geliyor. Son yılarda yapılan atılımlarla ihracat rakamlarını hızla artıran sektör, fuarcılık anlamında da İtalya ve Almanya gibi önde gelen ülkelerin tercihi oldu. Bugün 46'ıncısı açılan Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı AYSAF'a çok sayıda İtalyan ve Alman firmasının katılması dikkat çekti.

CNR Expo İstanbul'da başlayan ve 8 Ekime kadar açık kalacak AYSAF, sektörün tüm bileşenlerini bir araya getiriyor. Fuarın açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ayakkabı sektörünün bu yıl 500 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşacağını belirterek, bunun AR-Ge ve inovason, tasarım ve markalaşmaya yapılan yatırımlardan kaynaklandığını söyledi. Türkiye'nin ve özellikle de İstanbul'un bir fuar kenti olmasını istediklerini ve bu konuda yapılan bir çalışmayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da sunduklarını vurgulayan Büyükekşi, Türkiye'nin yüzünü ağartacak bir fuar merkezinin oluşması için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.


Sektör artık Almanların ve İtalyanların tercihi haline geldi

CNR Fuarcılık Grup Başkanı Ali Bulut, bu yıl 3 salonda toplam 30 bin metrekarelik alanda düzenlenen AYSAF'a 364 firmanın katıldığını söyledi. Yabancı katılımcılar arasında Alman ve İtalyan firmalarının yoğunlukta olmasını değerlendiren Ali Bulut, artık gelişmiş ülkelerin de kendi ülkelerinde bir şeyler bulamayarak, Türkiye'yi tercih ettiklerini söyledi.

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yazıcıoğlu ise, ayakkabı sektörünün tek çıkış yolunun tasarım, moda, inovasyon ve katma değeri yüksek ürünler ihraç etmektir” dedi. Yazıcıoğlu, üretim yapan firmaların yükleri hafifletilerek yerli ürünlerin küresel arenada rekabet edecek hale getirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Ayakkabı yan sanayinde kaliteli üretim için standardizasyona ihtiyaç olduğunu ifade eden TASEV Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Eğemen de, sektörün yılda 400 milyon çift üretim kapasitesine sahip olmasına rağmen, ancak 200 milyon çift ürettiğini, devlet tarafından verilecek desteklerle sektörün olması gereken seviyeye ulaşacağını söyledi.

20 bin ziyaretçi hedefleniyor

CNR Expo İstanbul Fuar Alanında bu yıl 47'inci kez gerçekleştirilen AYSAF Fuarı, 8 Ekim'e kadar devam edecek. 30 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuar,Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) ve T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ile organize edilen AYSAF CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından düzenleniyor.

Yurtdışında büyük ilgi gören fuara Almanya'dan Rusya'ya, Hollanda'dan Azerbaycan'a, Polonya'ya, Suudi Arabistan'a kadar dünyanın dört bir yanından ülkeler AYSAF'a katılıyor.Sektörün yerli ve yabancı firmalarını bir araya getirerek karşılıklı fikir alışverişi yapmalarına imkan sağlayan fuarı geçtiğimiz yılın ilk yarısında 947'si yabancı olmak üzere toplam 16 bin 757 kişi ziyaret etmişti. Bu yılda ziyaretçi tarafından yoğun ilgi görecek AYSAF'ın 20 bini aşkın ziyaretçi için kapılarını açması hedefleniyor.

PAYLAŞ